Nowy numer 25/2018 Archiwum

316 ludzkich historii

- Każda z tych osób zasługuje na odrębną pamięć - powiedział prezydent RP Bronisław Komorowski, odsłaniając pomnik Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

Z inicjatywą wybudowania pomnika do Muzeum Powstania Warszawskiego zgłosił się gen. Stefan "Starba" Bałuk, jeden z ostatnich żyjących Cichociemnych. Muzeum wspólnie z Jednostką Wojskową GROM oraz Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa pomysł zrealizowało. Monument z wyrytymi 316 nazwiskami i pseudonimami stanął przy ul. Matejki. - Cieszę się, że jeszcze za mojego życia możemy uczcić pamięć elity polskiego wywiadu - powiedział podczas uroczystości odsłonięcia pomnika gen. "Starba".

Głos zabrał także prezydent RP Bronisław Komorowski. - Każda z tych osób zasługuje na naszą odrębną pamięć. Zachęca do analizowania losów całego Państwa Podziemnego. Chyba nie jest to przypadek, że ten pomnik znalazł się w pobliżu pomnika polskiego Państwa Podziemnego - powiedział prezydent.

Poświęcenia pomnika, autorstwa warszawskiego rzeźbiarza Marka Moderau, dokonał  biskup polowy WP Józef Guzdek. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także rodziny cichociemnych. 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma