Nowy numer 24/2018 Archiwum

Biskupi rozpoczęli obrady

Przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II, Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie, wizyta "ad limina" i reagowanie Kościoła w sytuacjach kryzysowych - to niektóre tematy rozpoczętego dziś w Warszawie Zebrania plenarnego KEP.

Biskupi najprawdopodobniej przyjmą aneksy precyzujące procedury reagowania wobec przypadków pedofilii wśród duchownych, a które będą obowiązywały wraz ze specjalnymi wytycznymi w tej sprawie.

"Wytyczne dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia" zostały zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski w marcu ub. roku. Obecnie dokument czeka na recognitio (zatwierdzenie) ze strony Stolicy Apostolskiej, a kiedy to nastąpi zostanie opublikowany w Aktach Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas obecnego zebrania, biskupi najprawdopodobniej przyjmą trzy aneksy, które w szczegółowy sposób definiują poszczególne procedury i działania, a które obowiązywać będą wraz z "Wytycznymi".

"Aneks pierwszy dotyczy pomocy ofiarom, drugi zasad postępowania - także na styku prawa kanonicznego i cywilnego - trzeci zaś zasad formacji i profilaktyki w przygotowaniu do kapłaństwa czy życia zakonnego" - poinformował przed rozpoczęciem obrad bp Wojciech Polak.

Sekretarz generalny KEP przypomniał, że z aneksami, które przygotowała Rada Prawna Episkopatu, zapoznali się już wszyscy biskupi. Zaznaczył też, że po zaaprobowaniu aneksów przez Episkopat zostaną one przekazane do zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską. Następnie, podobnie jak "Wytyczne", zostaną one ogłoszone w „Aktach Konferencji Episkopatu Polski” i będą obowiązywać.

Podczas obrad biskupi mówić będą o wizycie Episkopatu ad limina Apostolorum. Spotkanie polskich biskupów z papieżem Franciszkiem w Watykanie odbędzie się w dniach 1-8 lutego 2014 r. Wśród tematów obrad znalazły się też przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II, dziękczynienie za kanonizację, Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie w 2016 r. i przypadające w tym samym roku obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Ponadto biskupi debatować będą m.in. o uporządkowaniu i ujednoliceniu kierunków nauk teologicznych w Polsce, sprawie dojrzałych powołań w naszym kraju oraz kwestii uboju rytualnego.

Obrady zakończą się w środę, 9 października po południu.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

 • jerry
  08.10.2013 17:00
  Dlaczego redakcja nie drukuje kontrowersyjnej wypowiedzi Michalika.Oto obraz hierarchów kościoła.Wstyd mi za takich biskupów!!!
  doceń 0
 • jurek
  08.10.2013 17:13
  Co do wypowiedzi abpa Michalika, to na prawde tragedia. Czasami lepiej milczec niz opowiadac taki rzeczy.
  doceń 6
 • Stanisław_Miłosz
  08.10.2013 17:35
  Szybka kwerenda po serwisach: jak na jakiś sygnał wszystkie podają wyrwane z kontekstu (na oko te same) fragmenty wypowiedzi abpa Michalika. I lawina leci. Kolejne matoły powtarzają. A gdzie jest tekst/nagranie pełnej jego wypowiedzi?

  Dokładnie taka sama metoda obs* wroga jak stosowana do wypowiedzi papieża Franciszka.
  A katolickie agencje milczą. Już powinno być nagranie.
  doceń 0
 • Stanisław_Miłosz
  08.10.2013 18:45
  Szybka kwerenda po serwisach: jak na jakiś sygnał wszystkie podają wyrwane z kontekstu (na oko te same) fragmenty wypowiedzi abpa Michalika. I lawina leci. Kolejne matoły powtarzają. A gdzie jest tekst/nagranie pełnej jego wypowiedzi?

  Dokładnie taka sama metoda obs* wroga jak stosowana do wypowiedzi papieża Franciszka.
  A katolickie agencje milczą. Już powinno być nagranie.


  PS. Taki komentarz zamieściłem ok. 17:35. Co w nim znowu niewłaściwego? Gwiazdka? To skrót od obsmarowywania. Komuś się inaczej kojarzy?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma