Nowy numer 28/2018 Archiwum

Mieszkania dla katolików

Osiedle dla ludzi z różnego rodzaju wspólnot związanych z Kościołem zasiedliło już ponad 30 rodzin. Na osiedlu zostało do kupienia jeszcze 10 mieszkań.

Nowe osiedle budowane przez firmę należącego do neokatechumenatu Mariana Piwowarczuka znajduje się kilometr od początkowej stacji metra, przy pętli autobusowej i tramwajowej, przy ul. Encyklopedycznej na Młocinach. Koneksim powstało w 1998 r., choć doświadczenie w budownictwie Marian Piwowarczuk zbiera od prawie 25 lat. Najpierw firma była podwykonawcą na większych budowach: w biurowcach, centrach handlowych, a także parafiach: św. Zygmunta, Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce i Dobrego Pasterza na Woli, gdzie mieściła się pierwsza siedziba firmy. Z czasem Koneksim zmienił profil działalności na deweloperską. Pierwsze cztery zrealizowane inwestycje stanęły na Białołęce. W najlepszym okresie firma zatrudniała ponad 80 pracowników, którzy teraz pracują jako podwykonawcy. Jego firma jest chyba jedną z nielicznych, która w misji zapisała sobie: „najważniejsze są rodzina i własne miejsce dla jej rozwoju...”. Prezes bierze te słowa serio. Dlatego wymarzył sobie, że nowe osiedle będzie służyło głównie dużym rodzinom: wielodzietnym i wielopokoleniowym. Jest jednak dodatkowy warunek: zamieszkają na nim osoby podzielające światopogląd katolicki.

W skład osiedla wchodzi 7 bliźniaczych budynków z 3 kondygnacjami oraz 5-piętrowy budynek usługowo-mieszkalny. W każdej z połówek bliźniaka znajdują się 2-3 samodzielne mieszkania o pow. od 67 do 140 m. kw. Cena za metr lokalu wynosi około 6500 zł.

Pierwszą łopatę wbili w marcu 2011 roku. Z chętnymi na mieszkania większego problemu nie było. Ale pozostało jeszcze 10 wolnych lokali, w tym cztery 108-metrowe. Osiedle jest  ogrodzone, położone przy mało uczęszczanej ul. Książąt Mazowieckich, a jednocześnie bardzo dobrze skomunikowane - pięć minut pieszo do tramwaju lub autobusu na moście Północnym, a stąd trzy minuty  do pętli metra Młociny. Blisko jest szkoła podstawowa nr 77 przy ul. Samogłoski 9 i katolicka Szkoła Podstawowa nr 109 przy ul. Wóycickiego oraz podstawówka i gimnazjum Przymierza Rodzin przy ul. Nocznickiego 3.

Pierwsze rodziny wprowadziły się na przełomie lutego i marca. Grzegorz i Weronika Strzeleccy ze swoją siódemką dzieci do niedawna mieszkali w 73-metrowym mieszkaniu przy Kochanowskiego na Piaskach.

– Nie mieliśmy żadnych możliwości, przede wszystkim finansowych, żeby to zmienić, ale wiemy, że nasze pociechy i nasi znajomi wciąż gorąco się o to modlili – mówi Weronika, absolwentka polonistyki. I wymodlili. Informację o nieoczekiwanym spadku i telefon o budowanym po kosztach osiedlu niedaleko zajezdni tramwajowej na Młocinach rodzice gromadki dzieci odczytali jako znak z nieba. – Nie wybraliśmy sobie tego. To Pan Bóg pokazał nam drogę, chociaż kiedyś modliliśmy się o dom. Oglądaliśmy nawet kilka pod Warszawą, ale cena była poza naszym zasięgiem, a znajomi przestrzegali, że dowożenie dzieci do szkół nas wykończy – mówią Strzemeccy. Dziś ich dwupiętrowe mieszkanie ma ponad 140 metrów. Wystarczająco dla 9-osobowej rodziny.

– Nie chodzi nam o tworzenie katolickiego getta, ale nie ukrywam, że zależy nam, by ochronić dzieci przed plugastwem tego świata, jak np. pornografia czy narkotyki. Chodzi o to, by utworzyć środowisko sąsiedzkie o spójnych wartościach, by ułatwić przekazywanie wiary dzieciom – mówił rok temu "Gościowi Warszawskiemu" prezes Koneksimu Marian Piwowarczuk. Sam ma siedmioro dzieci.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Lokator
  17.02.2014 21:41
  Czuję ogromny niesmak. Firma KONSEKSIM kreuje się na głęboko etycznego, "katolickiego developera", praktyka pokazuje jednak coś zupełnie innego. Obawiam się, że cała ta religijna otoczka to tylko fasada mająca na celu zwiększenie sprzedaży mieszkań i rynkowe uwiarygodnienie firmy. Co można dostać potem? Mieszkanie bez drogi dojazdowej, pokrętne odpowiedzi, przerzucanie się odpowiedzialnością za ukończenie inwestycji z gminą i masę innych drobiazgów dalece sprzecznych z zasadami wiary katolickiej.
  doceń 1
 • visitor
  17.02.2014 23:15
  Aż trudno uwierzyć, że ten sam developer budował nasze domy…Szkoda tylko, że po zakończeniu inwestycji nie przyświecały firmie te same wartości, o których możemy przeczytać w powyższym artykule 
  Wszystkich zainteresowanych współpracą z firmą Koneksim przestrzegam przed konsekwencjami i problemami wynikającymi z tej współpracy.
  Proponuję zastanowić dwa razy zanim ktoś rozważy zakup nieruchomości od tej firmy.

  doceń 1
 • Poszkodowany
  18.02.2014 09:35
  Potencjalnych klientów firmy Koneksim, przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług tego "dewelopera", zapraszam do odwiedzenia osiedla przy ulicy Przyrzecze 1P, aby na własne oczy przekonać się, jak w rzeczywistości wygląda to, co tak pięknie prezentuje się na wizualizacjach. Niech czyny świadczą o etyce Pana Prezesa, nie słowa.
  doceń 0
 • AdamEwa
  18.02.2014 22:35
  Jesteśmy kolejną rodziną, która czuje się oszukana przez KONEKSIM . Mieszkamy na osiedlu wybudowanym przez tę firmę przy ul. Przyrzecze 1P. Nie posiadamy obecnie samochodu, więc musimy pieszo pokonywać odległość od osiedla do drogi publicznej. W czasie deszczu brniemy w błocie, a zimą w śniegu, bo developer nie wywiązał się z obowiązku wybudowania drogi dojazdowej. Firma KONEKSIM jest głucha na głosy mieszkańców, upominających się o drogę. Czy tak postępują katolicy ?
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma