Nowy numer 24/2018 Archiwum

Czas Honoru w 3D

Wystawy w Fotoplastikonie przyzwyczaiły nas do widoków sprzed kilkudziesięciu, czasem ponad stu lat. Nowa wystawa jest pomostem między tym co dawne, i współczesnymi fascynacjami.

W Fotoplastikonie otwarto wystawę „Czas Honoru w obiektywie 3D”. W pomieszczeniach zabytkowej maszyny wyświetlającej stereoskopowe fotografie w Al. Jerozolimskich 51 kręcone były zdjęcia do trzeciego sezonu serialu.

Gościem specjalnym był Jakub Wesołowski, grający jednego z bohaterów „Czasu honoru” – Michała Konarskiego. Na spotkaniu obecni byli również: Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Ewa Wencel, aktorka grająca Helenę oraz współscenarzystka serialu, Michał Kwieciński, producent, szef Akson Studio oraz uczniowie Liceum im. Stefana Batorego.

- To wystawa na życzenie widzów - mówił Jan Ołdakowski. - Gdy jedna z dziewczynek dowiedziała się, że w Fotoplastikonie były kręcone niektóre sceny, kazała sobie pokazać pomieszczenia, w których był jeden z aktorów, Paweł Małaszyński. A później fotografowała się z koleżankami na tle jego wpisu do księgi pamiątkowej. Wtedy zrozumieliśmy, że z wystawą o "Czasie Honoru" nie możemy dalej zwlekać - mówił szef Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na stereoskopowych fotografiach widzimy aktorów grających bohaterów rozpoznawanych dziś przez szeroką publiczność   Na stereoskopowych fotografiach widzimy aktorów grających bohaterów rozpoznawanych dziś przez szeroką publiczność Tomasz Gołąb /GN

Wystawa dokumentująca plan zdjęciowy jednej z najpopularniejszych produkcji telewizyjnych - „Czas Honoru” to kilkadziesiąt zdjęć wyświetlanych na zabytkowym fotoplastikonie. Obserwujemy na nich pracę reżyserów, charakteryzatorów, operatorów i dźwiękowców. Zaglądamy za kulisy scenografii, podziwiamy kostiumy i dekoracje. Unikatowe fotografie przenoszą odbiorców w rzeczywistość powojennej Polski. Autorami zdjęć są fotografowie Muzeum Powstania Warszawskiego Robert Danieluk i Michał Komuda, którzy zostali zaproszeni na dokumentację scen z najnowszego sezonu serialu.

Wystawa czynna będzie do 30 listopada.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma