Nowy numer 28/2018 Archiwum

Metro niezagrożone

W listopadzie zakończy się budowa wszystkich tuneli centralnego odcinka II linii metra. Nic nie wskazuje na to, by zagrożony był termin oddania całej budowy, ustalony na 30 września 2014 r. - mówi rzecznik wykonawcy Mateusz Witczyński.

Gotowe są już m.in. tunele pod dnem Wisły. Znajdują się one na głębokości kilku metrów pod stałym dnem rzeki, a ich długość to ponad 800 metrów. Ich drążenie rozpoczęło się pod koniec lipca br. Rzecznik wykonawcy poinformował, że średnia prędkość, z jaką były drążone tunele pod Wisłą, to 24 metry na dobę, więc była ona wyższa niż na pozostałych odcinkach, gdzie wynosiła 21 metrów na dobę.

Jak powiedział Witczyński, prace pod rzeką były łatwiejsze ze względu na brak zabudowań na powierzchni. Podkreślił, że technologia drążenia pod Wisłą nie różniła się od tej na pozostałych odcinkach, gdyż wszystkie tunele powstają poniżej poziomu wód gruntowych.

Wydrążono już 94 proc. wszystkich tuneli. Prace wciąż trwają na odcinku między stacjami "Nowy Świat - Uniwersytet" i "Centrum Nauki Kopernik". Do wykonania została ok. jedna piąta tunelu południowego i prawie cały tunel północny na tym odcinku.

Na stacjach prowadzone są prace wykończeniowe - najbardziej zaawansowane na stacjach "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Nowy Świat - Uniwersytet" i na największej - "Stadion".

Kilka dni temu rozpoczęły się roboty przy budowie łącznika obu głowic stacji "Centrum Nauki Kopernik", która w sierpniu ub. roku została zalana wodą. Wykorzystana tu będzie technologia mrożenia gruntu ciekłym azotem. Specjaliści ocenili, że ze względu na bardzo skomplikowane warunki geotechniczne jest to jedyny możliwy sposób wykonania łącznika między wschodnią a zachodnią częścią tej stacji.

Jak powiedział Witczyński, na przełomie 2013 i 2014 roku grunt w tym miejscu powinien osiągnąć taki stan zestalenia, by można było wykonać dalsze prace.

Tory leżą już na wszystkich torach odstawczych, tj. przy stacjach "Rondo Daszyńskiego", "Stadion" i "Dworzec Wileński", a także w łączniku między istniejącą i budowaną liniami metra - w rejonie stacji "Świętokrzyska".

Wszystkie prace mają zakończyć się do 30 września 2014 r. Później Metro Warszawskie będzie musiało uzyskać wymagane zgody na użytkowanie. Urzędnicy ratusza zapewniają, że II linią podziemnej kolejki warszawiacy pojadą przed końcem przyszłego roku.

Centralny odcinek II linii metra będzie miał siedem stacji ("Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński").

Umowę na jego projekt i budowę stołeczny ratusz podpisał w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł. Początkowo zakończenie budowy planowano na październik tego roku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma