Nowy numer 28/2018 Archiwum

Gronkiewicz-Waltz rządzi dalej

Inicjatorom referendum w sprawie skrócenia kadencji prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz nie udało się namówić wystarczającej liczby warszawiaków do zagłosowania przeciwko niej 13 października. Kto przegrał?

Wstępne dane sondażowe wskazują na porażkę przeciwników urzędującej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Do urn referendalnych, według sondażu TNS OBOP, poszło jedynie 27,2 proc. uprawnionych do głosowania. Referendum byłoby ważne, gdyby wzięły w nim udział 3/5 wyborców, którzy głosowali w wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r. Wówczas do urn poszło 649 049 osób. Do ważności referendum potrzeba więc było głosów 389 430 osób, nieco ponad 29 proc. uprawnionych. Do urn poszło ok. 330 tys. mieszkańców stolicy.

Sondażowe wyniki głosowania wskazują, że 94 proc. osób głosowało za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz, 6,2 proc. za przedłużeniem jej rządów. TNS Polska prowadziła podczas referendum badanie exit poll przed 150 losowo wybranymi lokalami.

Inicjatorem akcji referendalnej była Warszawska Wspólnota Samorządowa. Podpisy pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zbierały też m.in. PiS i Ruch Palikota. Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. odwołania prezydent Warszawy zebrano ponad 232 tys. podpisów. 20 sierpnia komisarz wyborcza poinformowała, że referendum odbędzie się 13 października - zebrano 166 726 prawidłowo złożonych podpisów; wymagane minimum wynosiło 133 756.

Lokale wyborcze otwarte były w godz. 7-21. Według stołecznej policji, referendum w sprawie odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz przebiegło bez zakłóceń.

Niedzielne głosowanie w stolicy będzie świętem demokracji - namawiali przed referendum jego inicjatorzy i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Do udziału w referendum zniechęcała Platforma Obywatelska oraz przedstawiciele rządu. Także prezydent Bronisław Komorowski dał do zrozumienia, że nie popiera idei referendum w sprawie skrócenia kadencji prezydenta w Warszawie.

- To wielkie zwycięstwo mieszkańców Warszawy. Zagoniliśmy władze do roboty. Teraz pani prezydent, będzie pani czuła oddech Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej na plecach. Dziś wyborcy dali PO żółtą kartkę - komentował tuż po podaniu sondażowych wyników inicjator referendum Piotr Guział.

- Wynik frekwencji w referendum jest bardzo dobry, zważywszy na bardzo trudne warunki, w jakich przyszło nam prowadzić kampanię - komentuje Piotr Gliński, wysuwany przez PiS jako kandydat do urzędu prezydenta stolicy w miejsce Hanny Gronkiewicz-Waltz.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Piotr_Adamczyk
  13.10.2013 23:03
  A już się Kaczyński & Co. witali z gąską...
  doceń 0
 • Piotr_Adamczyk
  13.10.2013 23:19
  Właśnie oglądam pełną wściekłości twarz Adama Hofmana. Bezcenne!
  Pewno cenzor GN też się wściekł, bo już wyciął moje dwa całkiem niewinne posty do tego wątku.
  doceń 0
 • Maluczki
  14.10.2013 11:01
  Ilu nieboszczyków trzeba dopisać na listy, aby dostatecznie zaniżyć frekwencję?
 • Tomek
  14.10.2013 11:50
  Teraz warszawska Syrenka będzie mogła się chwalić 72% poparciem.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma