Nowy numer 49/2019 Archiwum

Oddajcie nam niedziele

Koszty handlu w niedziele - rodzinne, społeczne i ekonomiczne - są zbyt wielkie. A zakaz otwierania sklepów nie zwiększy bezrobocia, ani nie zmniejszy przychodów handlowców - przekonywali uczestnicy konferencji "Wolna niedziela".

W trakcie konferencji powoływano się na wyniki badań, z których wynika, że społeczne poparcie dla wprowadzenia wolnych od pracy niedziel powoli rośnie i oscyluje dziś w okolicy 46-47 proc.

- Człowiek powołany jest nie tylko do pracy, ale także do odpoczynku i święta. Dla nas chrześcijan dniem świętym jest cotygodniowa Pascha, to dzień człowieka i Boga, solidarności ludzkiej, zabawy, sportu, ale także dzień rodziny, w którym trzeba nauczyć się dzielić sobą – mówił ks. Bogusław Wolański ze Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli, powołanego w 2011 r. w diecezji legnickiej. Dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii legnickiej przypomniał słowa papieża Benedykta XVI, wypowiedziane rok temu podczas VII Światowego Spotkania Rodzin z Ojcem Świętym w Mediolanie, gdy wspominał on sposób świętowania niedzieli w jego rodzinnym domu.

Oddajcie nam niedziele   Ks. Bogusław Wolański, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii legnickiej i inicjator Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli Tomasz Gołąb /GN - Emerytowany papież i ceniony teolog, człowiek, który mocno odcisnął piętno swojej myśli we współczesnej teologii, przyznał, że jego wizję raju ukształtowała nie rozprawa naukowa, ale to, co przeżywał w swoim domu, świętując niedzielę. Bo niedziela pozwala oderwać się od tego, co doczesne – mówił ks. Bogusław Wolański, dodając, że skoro rodzina ma stawać się pierwszą szkołą życia społecznego, to rodzina jest zobowiązana do bycia szkołą świętowania niedzieli.

Dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii legnickiej zaprezentował serię wydawanych broszur, poświęconych świętowaniu niedzieli i promujących nauczanie Jana Pawła II, zawartego w liście apostolskim "Dies domini".

- Nie manifestujemy, ale małymi krokami chcemy uświadamiać społeczność i wiernych, że niedziela jest zbyt cenna, by ją stracić. Dlatego rozprowadzamy deklaracje poparcia, zawierające osiem postulatów na temat świętowania niedzieli - powiedział ks. Wolański.

Aspekty prawne wolnej niedzieli starał się z kolei naświetlić dr hab. Łukasz Pisarczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • $$$$
  26.10.2013 00:37
  Niedziele nie mogą być wolne! Przecież nie po to się dawało przywileje (obcym) sieciom handlowym (które są otwarte 7 dni w tygodniu), żeby jakiś sklepikarz, który spędza niedziele w kościele i z rodziną handlował tyle samo dni. Polskie sklepy jak chcą mogą sobie zamykać w niedziele. Markety mają owce strzyc codziennie
  doceń 0
 • uu
  26.10.2013 21:55
  Jakie trzecie przykazanie? Przecież nie pracuje się od świtu do nocy, tylko 8 godzin. A nawet jeśli ktoś bierze nadgodziny, to pierwsze msze są już o 6.00, a ostatnie o 21.00. Jest też niedzielna msza w sobotni wieczór...
 • eee
  26.10.2013 23:01
  Jakie 8 godzin.Ja w niedziele pracuje 12!!!Wolne w tygodniu za 8 godzin i co fajnie.Zyczę tym spacerującym po sklepach takich niedziel.
  doceń 1
 • JC
  22.01.2015 19:07
  Prowadzę własną działalność gospodarczą. Mam podpisaną umowę najmu w jednej z małych otwierających się galerii. Po podpisaniu umowy najmu przekazano mi regulamin, w którym istnieje zapis, iż godziny pracy w niedziele to 10.00-20.00. Za każdą więc niedzielę, w które rzecz jasna nie pracuję, otrzymuję notę obciążeniową z naliczoną karą. Koszty najmu są wysokie, sprzedaż spada z każdym miesiącem, a najemcy jeszcze się dorabiają na dodatkowych karach.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama