Nowy numer 50/2019 Archiwum

Oddajcie nam niedziele

Koszty handlu w niedziele - rodzinne, społeczne i ekonomiczne - są zbyt wielkie. A zakaz otwierania sklepów nie zwiększy bezrobocia, ani nie zmniejszy przychodów handlowców - przekonywali uczestnicy konferencji "Wolna niedziela".

- Z konstytucji nie wynika zakaz pracy w niedzielę, ale widzę możliwości wprowadzenia wolnych niedziel pod warunkiem, że uda się wykazać, iż są one elementem naszego ładu konstytucyjnego i wynikają z podstawowych praw człowieka. Prawo UE nie narzuca krajom członkowskim wolnych niedziel, ale mają one możliwość ich wprowadzenia. I wiele z nich z tego korzysta - przypomniał prawnik.

Z kolei Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" zwrócił uwagę na fakt, że wprowadzenie wolnych od handlu niedziel nie uszczupli przychodów sieci handlowych.

Oddajcie nam niedziele   Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" Tomasz Gołąb /GN - Gdy zbadaliśmy przychody sklepów w dwa dni poprzedzające tegoroczną, po raz pierwszy wolną od handlu uroczystość Trzech Króli, okazało się że są one 5-8 proc. wyższe niż w ciągu nawet trzech dni tego okresu z poprzedniego roku. Wygląda na to, że ograniczenie handlu w niedziele zwiększy wręcz sprzedaż. W dodatku zamknięte w niedziele sklepy to mniejsze koszty leczenia chorób zawodowych i bardzo duże oszczędności na eksploatacji powierzchni handlowych. Nie mówiąc o korzyściach z lepszej jakości relacji w rodzinach pracowników - mówił Alfred Bujara. Według niego, praca w niedziele to jeden z trzech największych problemów pracowników polskich sieci handlowych.

- W handlu zatrudnionych jest dzisiaj około miliona Polaków. W większości to kobiety, którym utrudnia się w ten sposób nie tylko realizację trzeciego przykazania, ale przede wszystkim możliwość realizacji zadań rodzinnych - podsumowała Halina Szydełko, prezes Akcji Katolickiej.

Konferencja zakończyła się przyjęciem stanowiska, w którym organizatorzy konferencji „Wolna niedziela” popierają poselski projekt zmian Kodeksu Pracy, zakazującego pracy w placówkach handlowych w niedziele.

"Wielu wierzącym, którzy pracują w handlu w naszym kraju, pracodawcy utrudniają uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., a czasami wręcz pozbawiają takiej możliwości. Z kolei kupowanie w niedzielę pozbawia rodziny godnego wypoczynku" - napisali uczestnicy konferencji "Wolna niedziela".

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • $$$$
  26.10.2013 00:37
  Niedziele nie mogą być wolne! Przecież nie po to się dawało przywileje (obcym) sieciom handlowym (które są otwarte 7 dni w tygodniu), żeby jakiś sklepikarz, który spędza niedziele w kościele i z rodziną handlował tyle samo dni. Polskie sklepy jak chcą mogą sobie zamykać w niedziele. Markety mają owce strzyc codziennie
  doceń 0
 • uu
  26.10.2013 21:55
  Jakie trzecie przykazanie? Przecież nie pracuje się od świtu do nocy, tylko 8 godzin. A nawet jeśli ktoś bierze nadgodziny, to pierwsze msze są już o 6.00, a ostatnie o 21.00. Jest też niedzielna msza w sobotni wieczór...
 • eee
  26.10.2013 23:01
  Jakie 8 godzin.Ja w niedziele pracuje 12!!!Wolne w tygodniu za 8 godzin i co fajnie.Zyczę tym spacerującym po sklepach takich niedziel.
  doceń 1
 • JC
  22.01.2015 19:07
  Prowadzę własną działalność gospodarczą. Mam podpisaną umowę najmu w jednej z małych otwierających się galerii. Po podpisaniu umowy najmu przekazano mi regulamin, w którym istnieje zapis, iż godziny pracy w niedziele to 10.00-20.00. Za każdą więc niedzielę, w które rzecz jasna nie pracuję, otrzymuję notę obciążeniową z naliczoną karą. Koszty najmu są wysokie, sprzedaż spada z każdym miesiącem, a najemcy jeszcze się dorabiają na dodatkowych karach.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama