Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Kwesta na Powązkach

Muzeum Powstania Warszawskiego będzie kwestować na rzecz renowacji powstańczych mogił. Pilnej pracy wymaga ok. 30 grobów.

Od 1 do 3 listopada wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego będą kwestować na warszawskich nekropoliach. Do tej pory udało się zebrać ponad 45 tys. zł. Pilnej renowacji wymaga ok. 30 grobów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w tym 22 mogiły, które trzeba zbudować od podstaw, pozostałe należy odrestaurować. Groby te są zdewastowane, zarośnięte, często nie posiadają żadnych śladów wskazujących na istnienie w tym miejscu mogiły.

Obecnie Muzeum jest na etapie weryfikacji kolejnych kwater na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz na Cmentarzu Powązkowskim (cywilnym). Równocześnie staramy się rozpocząć kwerendę w zakresie zaniedbanych i zniszczonych mogił Powstańców Warszawskich na innych warszawskich nekropoliach, przede wszystkim Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli. Szczególnie pilnej renowacji wymaga nagrobek plutonowego Lucjana Fludera ps. "Topór", ur. 1912, który zginął na Pl. Wilsona 30.09.1944. Był żołnierzem "Żywiciela" w zgrupowaniu "Żaglowiec".

Zbiórka jest częścią akcji pozyskiwania funduszy na budowę i renowację powstańczych mogił i miejsc pamięci Powstania Warszawskiego, które od 9 lat organizuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Inicjatywę można także wesprzeć wpłacając pieniądze na specjalne konto: 26 1060 0076 0000 3310 0019 6191 - BANK BPH SA oraz wrzucając pieniądze do stacjonarnych skarbon na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama