Nowy Numer 29/2018 Archiwum

"Pan Tadeusz" na Bielanach

W Święto Niepodległości w sali kinowej Dobrego Miejsca odbędzie się niezwykły pokaz kina niemego, filmu z 1928 roku „Pan Tadeusz" z muzyką na żywo, skomponowaną specjalnie do tego filmu przez performera Marcina Pukaluka.

85 lat od premiery w Warszawie "Pan Tadeusz", największa polska produkcja filmowa okresu międzywojennego, zrealizowana na podstawie epopei Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem wraca na ekran. Uroczysta warszawska premiera filmu, która odbyła się 9 listopada 1928 r. z udziałem dostojników państwowych (prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Józefa Piłsudskiego) oraz wielu dyplomatów, zapoczątkowała wóczas obchody dziesięciolecia niepodległości Polski.

Film zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50. XX wieku odnaleziono fragmenty "Pana Tadeusza" o łącznej długości 42 minut. W 2006 r.we Wrocławiu odnaleziono kolejne fragmenty, dzięki czemu udało się zrekonstruować ok. 120 minut trwającego oryginalnie ponad 3 godziny filmu w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego.

W Święto Niepodległości w sali kinowej Dobrego Miejsca (wejście B) niezwykły pokaz kina niemego odbędzie się z muzyką na żywo, skomponowaną specjalnie do tego filmu przez performera Marcina Pukaluka, muzykologa, kompozytora, performera i producenta muzycznego. Jego fascynacja filmem niemym sprawiła, że w ramach stworzonych przez siebie projektów „Ekran w Mroku” oraz „Ekran i Rewolucja” wykonuje muzykę na żywo do filmów niemieckich ekspresjonistów oraz arcydzieł rosyjskiego kina niemego. Pukaluk nagrał dwie solowe płyty. Zagrał też ponad 100 seansów z muzyką na żywo w najlepszych kinach studyjnych Polski, m.in.: Muza (Poznań), Kino Pod Baranami (Kraków), Cytryna(Łódź), Kinoteka (Warszawa), Dolnośląskie Centrum Filmowe (Wrocław), Centrum Sztuki Współczesnej (Toruń). Występował w ramach takich imprez filmowych, jak American Film Festival, Sputnik nad Polską, Plus Camerimage, Mute Nights Festival (Odessa) czy Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Moskwie.

Projekcja pod patronatem "Gościa" odbędzie się w sali widowiskowej bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wstęp: 10 zł.

Dla naszych czytelników mamy do rozlosowania jeden podwójny bilet na seans. Wystarczy polubić oficjalny profil "Gościa Warszawskiego" na facebooku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma