Nowy numer 33/2018 Archiwum

Nie odrzucajcie referendum!

"Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio" - głosi Konstytucja.

Edukacja dzieci to ważny element polityki prorodzinnej. Dlatego w przeddzień głosowania nad referendum ws. 6-latków, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, instytucja skupiająca wokół siebie kilkaset organizacji prorodzinnych z całej Polski, wystosowała do posłów PO i PSL apel o poparcie tej inicjatywy, pod którą podpisało się blisko milion obywateli.

Inicjatywa obywatelska w sprawie referendum edukacyjnego „Ratuj Maluchy i starsze dzieci też” zebrała rekordową liczbę miliona podpisów osób ją popierających. Dlatego tuż przed głosowaniem autorzy listu do parlamentarzystów przypominają, iż Konstytucja RP w art. 4 mówi, że "Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.” - Wniosek o referendum jest głosem o umożliwienie skorzystania z tego konstytucyjnego prawa. W naszym liście skierowanym do posłów rządzącej koalicji apelujemy również o uszanowanie fundamentalnego prawa rodziców do decydowania o wykształceniu swoich dzieci. To oni najlepiej wiedzą, co dla ich pociech jest najlepsze. Funkcja państwa ma w tej dziedzinie charakter pomocniczy – wyjaśnia Jacek Sapa, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

Autorzy listu wyrazili nadzieję, że decydenci uszanują głos obywateli. - Apelujemy o nieodrzucanie referendum wbrew duchowi demokracji, wbrew woli rodziców, ze szkodą dla dzieci. Choć idea obniżenia wieku szkolnego dyskutowana jest od 2008 r. to rodzice wciąż mają obiekcje w kwestii wcześniejszego posłania swoich dzieci do szkół (badania CBOS 2013). Obawy te potwierdza niepokojący raport Najwyższej Izby Kontroli, który stwierdza, że polskie szkoły nie są gotowe na przyjęcie sześciolatków – mówi Anna Borkowska-Kniołek, rzeczniczka Centrum.

Wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że w piątkowym głosowaniu w sprawie wniosku dotyczącego referendum, klub Platformy nie poprze go, i w tej kwestii będzie obowiązywać dyscyplina. Zdaniem działaczy prorodzinnych poparcie tej inicjatywy nie jest głosem przeciwko rządowi, lecz jest głosem za społeczeństwem obywatelskim. – Mamy nadzieję, że to głosowanie będzie wyrazem aprobaty dla aktywności społecznej Polaków – zaznacza Borkowska – Kniołek.

Do apelu skierowanego do posłów Platformy Obywatelskiej jego autorzy dołączyli słowa Premiera Donalda Tuska, wygłoszone w 2003 roku, podczas 46 posiedzenia IV kadencja Sejmu: „Nie musimy chyba nikogo przekonywać, że sam fakt, iż zdecydowaliśmy się na taki tryb, jakim jest referendum, także odpowiada ideom Platformy Obywatelskiej. W naszym przekonaniu wiele decyzji o znaczeniu państwowym można śmiało oddawać w ręce obywateli, bez obawy, że podejmą decyzję mniej wyważoną niż na przykład Wysoka Izba”.


Fundacja Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny powstała, aby promować, inicjować oraz wspierać działania podkreślające wartość życia i rodziny. Powstała by pracować nad rozwiązaniami, które stworzą przyjazne warunki dla rodzin w wypełnieniu jej naturalnych funkcji, w myśl zasady: rodzina receptą na szczęście.

« 1 »

Zobacz także

 • Scott
  08.11.2013 09:52
  Ludzie nic nie rozumiejący, ale mający prawo głosu, są w każdym społeczeństwie wielką armią.
  Łysiak o „społeczeństwie Unii Wolności”
  doceń 0
 • pani
  08.11.2013 10:14
  Ogarnia mnie wscieklosc na taki stosunek rzadzacych do spoleczenstwa. Powinnismy ich wszystkich odwolac/wywiezc na taczkach i ustanowic rzady komisaryczne dla panstwa. Zadnego parlamentu! Tyle pieniedzy idzie z naszych podatkow i na co? Aby ciagle nam mowiono, ze jestesmy durniami. To jest dopiero dyskryminacja spoleczenstwa na wielka skale! To jest brak tolerancji i jezyk nienawisci do spoleczenstwa.
  Spoleczenstwo - ktore placi podatki na tych politykow - rzada referendum i ono ma byc! I nikt nie ma prawa do niego zniechecac (jak mowi pan Zdrojewski). Kazdy moze wziac udzial w referendum, czy chce cos zmienic, czy nie. kazdy moze oddac glos. Ci ktorzy dobrowolnie rezygnuja z tego prawa w ogole nie powinni byc brani pod uwage.
  doceń 0
 • Damian
  04.01.2014 11:18
  "Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio" - to zdanie konstytucji nie jest w Polsce przestrzegane. Naród nie ma prawa podjąć samodzielnie decyzji. I nie ma możliwości decydowania o tym kto zostanie posłem - robią to liderzy partyjni układając listy wyborcze. Tylko jednomandatowe okręgi wyborcze mogą nas uratować!!!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma