Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pamięci ofiar KL Warschau

- Boli, że nie jesteśmy jeszcze na miejscu mauzoleum, na które czekają prochy naszych zmarłych. Nie mają swojego pomnika, a jedynie skromną tablicę - mówili uczestnicy uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej KL Warschau na Pawiaku.

Na terenie Muzeum Więzienia Pawiak od strony ul. Dzielnej odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej ofiarom niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Warschau, utworzonego w samym środku okupowanej Warszawy. Nazywany potocznie Gęsiówką od starego więzienia wojskowego, więzienie weszło w skład kompleksu obozowego.

Na tablicy wykonanej przez Bartłomieja Kurzeję umieszczono tekst zaproponowany przez zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem Andrzeja Przewoźnika: "W hołdzie ofiarom niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Warschau, mieszkańcy Warszawy, miasta nieujarzmionego, Warszawa 2013".

Uroczystość zorganizował inicjator postawienia tablicy: Komitet Budowy Pomnika Ofiar Obozu KL Warschau przy współudziale Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. 

Tablicę wykonanał rzeźbiarz i medalier Bartłomiej Kurzeja   Tablicę wykonanał rzeźbiarz i medalier Bartłomiej Kurzeja Tomasz Gołąb /GN Pierwsi więźniowie zostali osadzeni w KL Warschau w lipcu 1943 r. .lako samodzielny obóz KL Warschau funkcjonował do kwietnia 1944 r., później stał się podobozem KL Lublin/Majdanek. Po wybuchu Powstania Warszawskiego 5 sierpnia 1944 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy batalionu „Zośka” Armii Krajowej.

- Do dziś była pewna luka, którą staramy się zapełniać. Musimy pamiętać o wszystkich ofiarach II wojny światowej, a Pawiak jest miejscem przesiąkniętym cierpieniem, krwią i śmiercią tysięcy Polaków - mówił podczas uroczystości przedstawiciel Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Adam Siwek.

- Nie pozwolimy nikomu mordować narodowej pamięci Polaków - mówili uczestnicy uroczystości. Ktoś przyniósł transparent: "KL Warschau trwa do dziś".

Uroczystość zorganizował Komitet Budowy Pomnika Ofiar Obozu KL Warschau przy współudziale Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Odsłonięcie tablicy odbyło się z towarzyszeniem asysty honorowej Wojska Polskiego. W programie przewidziano m.in. wystąpienia przedstawicieli instytucji organizujących uroczystość, modlitwę i poświęcenie tablicy oraz składanie kwiatów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma