Nowy numer 17/2024 Archiwum

Chcemy mieszkać w Śródmieściu

Łatwiejszy dostęp do przedszkoli, bliżej do lekarza i apteki, biblioteka na wyciągnięcie ręki - to decyduje o tym, że chcemy mieszkać w Centrum Warszawy.

Dzięki wysoko rozwiniętej infrastrukturze usługowej, zdrowotnej i edukacyjnej Śródmieście oferuje najbardziej atrakcyjne warunki do zamieszkania. Dzielnica ta posiada dogodne połączenia komunikacyjne zarówno w samej dzielnicy, jak i z pozostałymi obszarami, co ułatwia przemieszczanie się po mieście. Wysokie miejsca w rankingu zajęły również trzy sąsiadujące ze Śródmieściem dzielnice: Mokotów, Ochota i Wola - wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego.

Ostatnie miejsce zajmuje Białołęka, gdzie rozwój infrastruktury nie nadąża za dynamicznie rosnącą liczbą mieszkań i osiedlających się tam mieszkańców. Do mało atrakcyjnych dzielnic pod tym względem należą również Ursus i Bemowo.

Ocena atrakcyjności dzielnic różni się w zależności od oczekiwań i preferencji mieszkańców. Inne potrzeby mają rodziny z dziećmi, inne osoby pracujące, a jeszcze inne osoby starsze. Dla rodzin z dziećmi ważna jest bliskość przedszkoli i szkół podstawowych. Istotna jest również dostępność sklepów. W największym stopniu oczekiwania te spełniają dzielnice: Śródmieście, Ochota, Mokotów i Żoliborz. Najmniej atrakcyjnymi dzielnicami dla rodzin z dziećmi są Wilanów i Praga Północ, gdzie liczba szkół podstawowych i gimnazjalnych nie jest dostosowana do rosnącej liczby dzieci.

Dla singla najbardziej atrakcyjna dzielnica pod względem warunków życia to Mokotów, dobrze skomunikowany z innymi dzielnicami, z dużą liczbą placówek kulturalnych, parków i zieleńców oraz najdłuższą siecią ścieżek rowerowych.

Najmniej atrakcyjną dzielnicą dla singli jest Wesoła, najchętniej wybierana przez osoby starsze. Dzielnice z prawobrzeżnej części miasta wyróżniają się niekorzystnymi wskaźnikami dotyczącymi bezrobocia. Najwyższą liczbą bezrobotnych w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców charakteryzuje się Praga-Północ, natomiast najniższy poziom bezrobocia notuje Wilanów. W dzielnicy Praga-Północ statystyczny bezrobotny to mężczyzna w wieku 25-34 lata, z wykształceniem gimnazjalnym lub niższym, który średnio pozostaje bez pracy do 3 miesięcy. Natomiast statystyczny bezrobotny zarejestrowany w dzielnicy Wilanów jest kobietą w wieku 25-34 lata, która posiada wykształcenie wyższe i od ponad 2 lat nie może znaleźć zatrudnienia.

Najwięcej beneficjentów pomocy społecznej mieszka na Pradze-Północ, Żoliborzu i Woli. Najczęstszym powodem wypłacania świadczeń jest długotrwała lub ciężka choroba oraz ubóstwo, przy czym wśród osób korzystających ze wsparcia z systemu świadczeń pomocy społecznej po lewej stronie Wisły dominują 1-osobowe rodziny emerytów i rencistów, a w części prawobrzeżnej rodziny z 1 dzieckiem.

Z danych statystycznych wynika, że najstarsze dzielnice Warszawy, zlokalizowane blisko centrum, notują najbardziej korzystne wskaźniki dotyczące poziomu rozwoju infrastruktury społecznej i usługowej. Jednak występuje w nich niekorzystna struktura demograficzna ludności. Wysoki odsetek ludności w wieku poprodukcyjnym generuje wysoki wskaźnik obciążenia demograficznego. Najstarsze dzielnice Warszawy notują także ujemny przyrost naturalny oraz niskie saldo migracji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy