Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kto ma uszy, niechaj słucha!

Światowej sławy specjalista w dziedzinie leczenia ubytków słuchu, prof. Henryk Skarżyński został odznaczony papieskim medalem "Pro Ecclesia et Pontifice".

- Wiele osób zwracało się do mnie z propozycją odznaczenia prof. Henryka Skarżyńskiego papieskim odznaczeniem i muszę przyznać, nie zastanawiałem się długo. Potrafił znakomicie połączyć dwa powołania: małżeńskie oraz lekarskie, a w życiu zawodowym osiągnął tak dużo, z jego doświadczenia korzystają cała Europa i świat - powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, wręczając wybitnemu specjaliście problemów słuchu Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice, przyznawany przez papieża na wniosek biskupa diecezjalnego w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła.

Uroczystość odbyła się w siedzibie arcybiskupów warszawskich.

- Przyjmuję to odznaczenie jako wyraz akceptacji dla idei służenia ludziom, służenia poprawie komunikacji międzyludzkiej, na której opiera się rozwój społeczeństwa - dziękował profesor Skarżyński. - Gdy widzisz, gdy czujesz i słyszysz wokoło, to znaczy że masz sprawne zmysły. Ciesz się, że przyjaciół tylu tworzy koło, z którymi możesz dzielić dziś i dzień przyszły - zakończył.

Prof. Henryk Skarżyński światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii jako pierwszy w Polsce wszczepił implanty: ślimakowe (1992), pniowe (1998), ucha środkowego (2003). W 2002 r. opracował po raz pierwszy w świecie program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, w 2004 r. zoperował pierwsze w świecie dziecko. Metoda ta uważana za polską specjalność jako „metoda Skarżyńskiego”, do której opracował nową elektrodę i procedurę kliniczną, została wdrożona w 9 światowych ośrodkach. jest twórcą Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Dzięki jego działaniom Polska znajduje się w światowej czołówce krajów, które realizują badania przesiewowe słuchu u dzieci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama