Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ich oczom ukazał się medalik

Zakończył się pierwszy etap prac konserwatorskich na sklepieniu kaplicy pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, zwany kaplicą Res Sacra Miser przy Krakowskiem Przedmieściu. XIX-wieczne polichromie ujawniono dzięki badaniom finansowanym przez m.st. Warszawę.

Odkrywki, nadzorowane przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, ujawniły istnienie pod białą farbą w dolnych partiach pomieszczenia, malowideł datowanych na XVII wiek, zaś w górnych partiach i na sklepieniu, malowideł XIX-wiecznych. Prace konserwatorskie rozpoczęły się w sierpniu tego roku. Obecnie zakończono prace nad centralnym elementem wschodniej strony sklepienia kaplicy.

W centralnej części konserwowanej powierzchni znajduje się symbol maryjny z rewersu Medalu Niepokalanego Poczęcia, zwanego także Cudownym Medalikiem. Pierwsze medaliki wybito w 1832 r. Ta data wyznacza najwcześniejszy możliwy czas powstania polichromii. Natomiast bardziej prawdopodobne jest, że malarski wystrój wykonano po 1842 r., kiedy wizerunek medalika stał się powszechnie znany.

Ich oczom ukazał się medalik   Po renowacji widać symbol maryjny z rewersu Medalu Niepokalanego Poczęcia Biuro Prasowe m.st. Warszawy

Prace konserwatorsko-restauratorskie rozpoczęto od usunięcia wtórnych gipsowych uzupełnień tynku i oczyszczenia obszarów z zabieleń. Następnie wyrównano powierzchnie cementowo-wapiennych uzupełnień do poziomu oryginału. Selektywnie zniwelowano i wypełniono pęcherze międzywarstwowe oraz podklejono odspojone warstwy technologiczne. Wypełniono ubytki tynku, pęknięcia i rysy. Opracowano fakturę uzupełnień w nawiązaniu do oryginalnej powierzchni. Wykonano retusz ubytków warstwy malarskiej w sposób naśladujący oryginał i zrekonstruowano brakujące formy polichromii.

Ich oczom ukazał się medalik   Tegoroczna dotacja pozwoli odrestaurować 18 m kw. sklepienia kaplicy Biuro Prasowe m.st. Warszawy

Dofinansowanie prac badawczych, nadzorowanych przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków w latach 2011-12 wyniosło ponad 111 tys. zł. W roku bieżącym prace konserwatorskie finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotacja w wysokości 100 tys. zł. pozwala poddać konserwacji 18 m2 sklepienia.

 
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy