Czerwony z wściekłości urzędnik państwowy przyciska "za chabety" do ściany przestraszonego księdza. Powróciły przesłuchania, prześladowania Kościoła? Nie, to kolejna sztuka seminaryjna. Tym razem zmierzymy się z "Próbą".
Sam spektakl bardzo mocno obraca się wokół postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego. To postać Prymasa Tysiąclecia poddana jest największej próbie. Akcja sztuki rozgrywa się niedługo po aresztowaniu i przewiezieniu go do Stoczka Warmińskiego. – Nasz rok mocno związał się z postacią księdza Prymasa. Majówka w miejscu uwięzienia, przypadająca w tym roku 60. rocznica kreacji kardynalskiej, wrześniowa krótka pielgrzymka po Warszawie śladami Kardynała. Chcemy w tej sztuce sprowadzić go z piedestału, ale w pozytywnym sensie. Pokazać, że to nie był heros, legenda, ale ktoś, kto był bardzo bliski zwykłemu człowiekowi, jak bardzo po ludzku przeżył sytuację, w której się znalazł - mówi kl. Błażej Węgrzyn. Warto jednak zaznaczyć, że w samej sztuce postać Wyszyńskiego (grana przez kl. Tomasza Mięcickiego) pojawia się dopiero pod koniec.
"Próba" - co sam tytuł może powiedzieć widzowi? Alumni Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie tłumaczą to następująco. - Tytuł ma pokazywać skomplikowanie tamtych czasów. Opowiedzieć o próbie tożsamości, zachęcić widza do zrozumienia dramatu każdego człowieka, który w sztuce się pojawia – tłumaczy kl. Błażej, który w "Próbie" wcieli się w postać lekarza. - W mojej postaci uobecnia się cały ówczesny proletariat. Bezrefleksyjny, przyjmujący bez filtru autokrytyki wszystko, co podawała władza - opowiada o swojej postaci kl. Piotr Ambroziak przedstawiający prostego robotnika, któremu daleko od wyrobienia 400 proc. normy.
"Próba" ma poszerzyć perspektywę patrzenia na rzeczywistość Polski Ludowej. Nie daje gotowych odpowiedzi, jedynie pobudza do refleksji. Jest to próba pokazania tego, jak bardzo z naszym codziennym życiem miesza się tajemnica wcielenia. Próba tego, jak być i co to znaczy - być księdzem, czy strażnikiem więziennym. Wreszcie: kim był Prymas Wyszyński?, na którego beatyfikację ciągle czekamy.
Alumni z Krakowskiego Przedmieścia wystawiają swoją sztukę 11 i 14 grudnia o godz. 19, 15 grudnia o godz. 16 i 18, a także 18 grudnia o godz. 19. Po powrocie z przerwy świątecznej, sztuka będzie grana jeszcze 6 stycznia (po Orszaku Trzech Króli) o 15.30, 8 i 11 stycznia o godz. 19, 12 stycznia o 18.30, 15 stycznia o godz. 19, 18 stycznia o godz. 16 i 19 oraz 19 stycznia o godz. 16 i 18:30. Rezerwacji można dokonywać elektronicznie: proba.rezerwacja@gmail.com lub telefonicznie: 887-371-624. Ofiary zbierane po sztuce będą przeznaczone na wyjazd studyjny alumnów - aktorów do Ziemi Świętej jesienią przyszłego roku.
Klerycy z seminarium diecezji warszawsko-praskiej również w najbliższym czasie prezentują przygotowany przez siebie spektakl. W tym roku alumni zapraszają widzów na spektakl "Za pięć minut zobaczę Jezusa", który jest oparty o historię Jacques’a Fescha, mordercy nawróconego w więzieniu. Przedstawienie wystawiane jest w następujących terminach: 8 grudnia o 15.30 i 18, 9 grudnia o godz. 20, 10 grudnia o godz. 19, 14 i 15 grudnia o godz. 16.30 i 19 oraz 17 grudnia o godz. 19. Bilety rezerwować można telefonicznie: 22 676-53-40 lub 22 676-53-50.