Nowy numer 3/2021 Archiwum

Prezydent odkrywa karty

Od dziś można otrzymać Kartę Warszawiaka i Kartę Młodego Warszawiaka, które będą uprawniały do zniżek komunikacyjnych. Warunek: płacenie podatków w stolicy.

Z Kartą Warszawiaka będzie można zaoszczędzić od 12 do 14 zł miesięcznie kupując bilety miesięczne w I lub II strefie. Ale to nie wszystko. Od stycznia ma ruszyć także program rabatowy w stołecznych placówkach kulturalnych i w ośrodkach sportu.

- Chcemy premiować osoby, które dokładają się do kosztów funkcjonowania miasta i płacą PIT w Warszawie. PIT stanowi jedną trzecią wszystkich pieniędzy w budżecie. Średnio jest to 3,1 tys. zł od każdego nowego podatnika. Liczymy, że dzięki Karcie Warszawiaka zdobędziemy  kilkadziesiąt, może nawet sto tysięcy nowych podatników - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, przypominając że gdy miasto wprowadziło preferencje dla podatników w przyjęciach do stołecznych żłobków i przedszkoli, przybyło ok. 18 tys. "nowych obywateli" stolicy.

Karta Warszawiaka będzie miała na razie formę hologramu naklejanego na dotychczasowe karty ZTM, elektroniczne legitymacje studenckie lub karty bankowe niektórych banków.

Aby otrzymać hologram, trzeba złożyć wniosek na stronie www.ztm.waw.pl lub w Punktach Obsługi Pasażerów i Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicach.

Obowiązują trzy rodzaje druków: zielony dla osoby indywidualnej, niebieski dla rodziny i pomarańczowy dla rodziny z trójką dzieci (Karta Młodego Warszawiaka pozwoli tym dzieciom podróżować po mieście za 99 zł rocznie).

Wniosek trzeba wysłać przez internet lub tradycyjną pocztą do ZTM (ul. Żelazna 61, 00-848) albo złożyć osobiście w dowolnym POP lub WOM. Takich punktów jest w Warszawie 31. Jeśli wyrabia się nową kartę, trzeba dołączyć do wniosku zdjęcie.

W punkcie wskazanym we wniosku po kilku dniach będzie można odebrać naklejkę. Trzeba przynieść ze sobą podpisany wniosek, dokument tożsamości, dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa (np. akt urodzenia dziecka) oraz same karty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama