Nowy numer 28/2018 Archiwum

Tata, dziadek, ksiądz

Przez 53 lata był mężem, ojcem i dziadkiem. Wkrótce będzie księdzem. Jego koledzy z seminarium właśnie przeszli na kościelną emeryturę, a Stanisław Kicman dopiero odprawi prymicje.

Stanisław Kicman ma 76 lat. W młodości, po dwóch latach opuścił seminarium. Ożenił się i został ojcem dwóch synów. Życie małżeńskie nie było wolne od problemów. Ale było wypełnione modlitwą i pielgrzymkami…

- Od lat zaczynaliśmy z żoną każdy dzień  jutrznią. A zawsze kończyliśmy go „Apelem Jasnogórskim”, nasze życie było przesiąknięte modlitwą – wspomina pan Stanisław.
Decyzję o ponownym  wstąpieniu do seminarium podjął wiosną 2012 roku, gdy zmarła jego ukochana żona Czesława.  Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski zezwolił na formację do kapłaństwa. Teraz pan Stanisław czeka na święcenia.

- Wiele osób w takiej sytuacji przeżywa resztę swojego życia w samotności. Ale ja po 53 latach wspólnego życia z żoną, do wierności małżeńskiej dodam teraz także wierność Chrystusowi. Z całego serca tego pragnę – mówi Stanisław Kicman.

Całą historię o późnym kapłaństwie można przeczytać 49. numerze warszawskiego "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Roman_Lekapenos
  05.12.2013 20:42
  Mam mieszane uczucia... Kiedyś panował pogląd, że nie ma co przyjmować do kapłaństwa ludzi starszych, bo ich charakter nie jest już podatny na formację. Widać więc - coś się w tym względzie zmienia...
  doceń 0
 • _jasiek
  05.12.2013 21:16
  Dla jednej Mszy warto ...
  doceń 8
 • śwjacenty
  06.12.2013 09:38
  Wierność Chrystusowi doda dopiero teraz ? To w małżeństwie był niewierny ? Czym były w takim razie te wszystkie modlitwy, jutrznie, pielgrzymki ? W tym niefortunnym sformułowaniu pokutuje potoczne przekonanie, że tylko w stanie duchownym można w pełni być wiernym Chrystusowi. W czasie pewnej ewangelizacji grupa dziewcząt nawróciła się i wyznała, że Jezus Chrystus jest ich Panem, a później z niepokojem zaczęły pytać czy teraz będą musiały pójść do zakonu.
  doceń 3
 • Julian7
  06.12.2013 18:40
  @śwjacenty, czy przeczytałeś artykuł ze zrozumieniem? Chyba nie. "...do WIERNOŚCI małżeńskiej dodam teraz także wierność Chrystusowi." Pozdrawiam :)
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma