Nowy numer 3/2021 Archiwum

Katecheta jak św. Józef

- Katecheci podobnie jak św. Józef są jedynie świadkami tajemnicy Boga, który rodzi się w sercu młodego człowieka - powiedział bp Marek Solarczyk podczas Adwentowego Dnia Skupienia dla nauczycieli religii.

Katecheci podobnie jak św. Józef są jedynie świadkami tajemnicy Boga, który rodzi się w sercu młodego człowieka - powiedział bp Marek Solarczyk. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, który sam nadal uczy religii w liceum przewodniczył Mszy św. podczas Adwentowego Dnia Skupienia dla nauczycieli religii.

Nauki rekolekcyjne wygłosił dla katechetów ks. prof. Piotr Tomasik z Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Przywołując w homilii postać proroka Eliasza ks. Tomasik przypomniał, że powołaniem katechetów jest nieść Chrystusa współczesnemu światu. - On nie potrzebuje do tego atrybutów mocy i siły bo przychodzi drogą miłości jako małe bezbronne dziecko urodzone w skrajnym ubóstwie w rodzinie uchodźców - mówił kaznodzieja.

Tłumaczył on również, że Bóg nie gwarantuje człowiekowi bezpieczeństwa ale to że przeprowadzi go ze śmierci do życia. - On jest cierpiący w naszym cierpieniu, samotny w naszej samotności, odrzucony wtedy, kiedy lekceważą naszą posługę - zaznaczył kaznodzieja. A przywołując słowa św. Jana od Krzyża przestrzegał katechetów przed pragnieniami tylko emocjonalnego spotkania z Bogiem.

W programie Adwentowego Dnia Skupienia dla katechetów obok konferencji był także czas na spowiedź oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Jego zwieńczeniem było spotkanie opłatkowe w czasie którego złożono już sobie świąteczne życzenia.

- Bóg nieustannie rodzi się w naszym życiu, tam gdzie mieszkamy, gdzie pracujemy, gdzie spotykamy drugiego człowieka - mówił bp Solarczyk, życząc katechetom, aby w tym, co na co dzień przeżywają, potrafili odkryć przychodzącego Chrystusa.

Przyrównując misję katechety do posłannictwa św. Józefa, opiekuna Najświętszej Maryi Panny i dzieciątka Jezus powiedział, że są jedynie świadkami Tajemnicy Boga, który rodzi się w sercu dziecka czy dorastającego człowieka.

- Niech zbliżające się święta Narodzenia Pańskiego umocnią was w waszym posłannictwie - dodał bp Solarczyk, który mimo przyjęcia święceń biskupich wciąż jeszcze uczy młodzież religii w Liceum Władysława IV na Pradze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama