Nowy numer 25/2018 Archiwum

Abp Hoser: Poddaliśmy się rytmowi handlu

- Poddaliśmy się rytmowi handlu a nie roku liturgicznego. Nie umiemy już cierpliwie czekać na uroczystość Bożego Narodzenia - stwierdził abp Henryk Hoser.

Biskup warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w parafii św. Jana Kantego w Legionowie, gdzie poświęcił nowo powstałą kaplicę nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Hierarcha ubolewał, że od kilku tygodni w sklepach, w telewizji i radiu słyszymy kolędy. - W wielu miejscach organizowane są wigilie, w czasie których składa się świąteczne życzenia i dzieli się opłatkiem - zauważył ze smutkiem abp Hoser.

- Okres Adwentu i Bożego Narodzenia uczy nas pedagogii przyjęcia tego niespodziewanego gościa, który przychodzi, aby nas podnieść z upadku, z kolan i nazywa nas przyjaciółmi, braćmi. Nazywa nas uczniami i chce nas posyłać do tego pogrążonego w ciemnościach świata z całą mocą zbawczą, ze wszystkim potrzebnymi łaskami - podkreślił w kazaniu.

W homilii przypomniał też, że Bóg obecny jest w historii każdego człowieka, bardziej niż nam się wydaje. "On zna nas do ostatniej komórki naszego ciała, do ostatniego naszego tchnienia". - Nie dostrzegamy Go ponieważ nasza dusza jest chora. Zamiast Ducha Świętego zamieszkują ją różne demony - mówił.

Jak zaznaczył - "Tam gdzie jest Bóg tam jest także radość". - Tymczasem tak często nie jesteśmy już nawet zdolni aby czekać na Jego przyjście. Poddaliśmy się rytmowi handlu a nie roku liturgicznego, który ukazuje jak wyglądają pory "Bożego Roku". Nie umiemy już cierpliwie czekać na uroczystość Bożego Narodzenia - ubolewał

Przywołując słowa papieża Benedykta XVI abp Hoser przypomniał również, że przedłużeniem każdej Eucharystii powinna być adoracja Najświętszego Sakramentu, gdzie przebywa żywy, nieustannie działający Bóg. Jak podkreślił - akt adoracji Najświętszego Sakramentu jest czynnym wyrazem wiary w obecność Syna Bożego pośród nas. Dodał, że "ci którzy zaczną adorować doznają uzdrowienia. Nie trzeba dużo mówić. Wystarczy jedynie czekać w ciszy i spokoju. Dwie kochające się osoby nie muszą do siebie wiele mówić. Rozumieją się bez słów”- podsumował abp Hoser.

Na zakończenie Mszy św. biskup warszawsko-praski poświęcił nowo powstałą kaplicę nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu, gdzie rozpoczęła się modlitwa różańcowa. W kaplicy tej umieszczono też stacje drogi krzyżowej, zobrazowane wydarzeniami z dwu tysiącletniej historii Kościoła.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma