GN 32/2018 Archiwum

Święty od adwentowej spowiedzi

Wyczyszczona i zakonserwowana rzeźba św. Jana Nepomucena znów zdobi pl. Trzech Krzyży. Tym, którzy znają jego historię, przypomina o adwentowym rachunku sumienia. Koniecznie szczerym. Dlaczego?

A było tak: św. Jan Nepomucen był spowiednikiem żony, króla czeskiego Wacława IV, Zofii Bawarskiej. Król, podejrzewając o zdradę swoją małżonkę, usiłował zmusić świętego do złamania tajemnicy spowiedzi. Gdy ten odmówił, rozgniewany monarcha kazał go torturować, a następnie zrzucić z mostu do Wełtawy. Duchowny męczeńską śmiercią zakończył swój żywot.

Został beatyfikowany, a następnie kanonizowany na początku XVIII w., stając się patronem Pragi, a przede wszystkim szczerej spowiedzi i tonących.

Jego wizerunek od 1752 r. obecny jest także w stolicy. Po niedawno zakończonej renowacji znów zdobi pl. Trzech Krzyży. - Mamy nadzieje, że wykonane prace na długo zabezpieczą rzeźbę przed szkodliwymi czynnikami, a św. Nepomucen w dalszym ciągu będzie patronował warszawskim brukom, czyli współczesnym ulicom - powiedział podczas uroczystości oddania posagu po konserwacji Piotr Brabander, stołeczny konserwator zabytków.

My dodajemy: - I sumieniom warszawiaków.
 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • koszbig
    18.12.2013 09:15
    To gdzie teraz stoi rzeźba ? Na placu Trzech Krzyży czy na placu Zbawiciela ? Pozdrawiam.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma