Nowy numer 2/2021 Archiwum

Snopki siana zamiast choinki

Z dawną tradycją Bożego Narodzenia na Mazowszu można zapoznać się w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

W skansenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu pod Płockiem czynna jest wystawa "Boże Narodzenie na Mazowszu" w tradycji chłopskiej i dworskiej. Ekspozycja otwarta będzie dla zwiedzających do końca lutego.

Wystawę przygotowano w izbach chałup wiejskich z przełomu XIX i XX wieku oraz we wnętrzach dworskich, gdzie zaaranżowano bożonarodzeniowy, tradycyjny wystrój z epoki popularny na północnym Mazowszu. Są tam m.in. świąteczne ozdoby, postacie kolędników i stoły z tradycyjnymi wigilijnymi potrawami.

Jak poinformował dyrektor sierpeckiego skansenu Jan Rzeszotarski, wystawę będzie można obejrzeć m.in. w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia - muzeum będzie wówczas otwarte dla wszystkich chętnych.

- Pokazany przez nas wystrój chałup na święta Bożego Narodzenia nawiązuje zarówno do statusu i zamożności poszczególnych gospodarzy, jak i do konkretnego okresu historycznego, gdy na przykład przed połową XIX wieku w izbach stawiano tylko snopki, a dopiero później choinki - powiedział J. Rzeszotarski.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama