Nowy numer 3/2021 Archiwum

"Bóg rozświetla nasze wewnętrzne ciemności"

- Święta Bożego Narodzenia są świętami radości. Przychodzący Bóg jest Drogą, Prawdą i Życiem, która rozświetla nasze wewnętrzne ciemności - powiedział abp Henryk Hoser podczas pasterki w stołecznym sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. W tym roku parafia przeżywa jubileusz 30 lat istnienia.

W homilii abp Hoser zwrócił uwagę, że Bóg z miłości do człowieka przyjął ludzką naturę. - Jesteśmy tym tak zdumieni, że aż nie dowierzamy, że to było prawdziwe. Zresztą my tak często wierzymy jedynie w to, na co sami mamy ochotę, lub co sami sobie wybraliśmy. Nawet nie wierzymy w to, co wypowiadamy ustami w czasie mszalnego Credo, gdy syntezę naszej wiary ujmujemy w coniedzielnej recytacji - ubolewał kaznodzieja.

Biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę na różne przejawy ciemności, z którymi boryka się na co dzień współczesny człowiek. Jednym z nich, jak stwierdził, jest zagubienie kierunku życiowej drogi. - Nie wiemy, co zrobić, co wybrać, a owocuje to smutkiem, niepokojem, czasami wręcz nawet rozpaczą - mówił abp Hoser.

- Coraz częściej nie wiemy także, kto mówi prawdę a kto kłamie, kto rzeczywiście pragnie naszego dobra, komu możemy zawierzyć, a przed kim powinniśmy się strzec. Nie wiemy nawet, jaka jest prawda, również ta prawda o nas samych. Komu zatem możemy wierzyć, za kim iść. Czy w ogóle są jeszcze jakieś autorytety? Czy są ludzie uczciwi i prawdziwi? - pytał abp Hoser, dodając, że te dylematy nie dotyczą już tylko młodzieży, ale dotykają także małych dzieci.

- Innym rodzajem ciemności, który dotyka coraz większej grupy ludzi, jest choroba i powolna utrata życiowych sił. - Tak wielu, którzy stoją w kolejkach w szpitalach i przychodniach, którzy poddają się różnego rodzaju terapiom, żyje smutkiem i trwogą przed przyszłością - stwierdził kaznodzieja.

Arcybiskup podkreślił, że tylko przychodzący Chrystus może rozświetlić naszą wewnętrzną ciemność, wydobywając nas na wolność. - To dziecko, które jest obiecanym Mesjaszem mówi: Ja jestem Drogą, ja jestem Prawdą i to ja jestem Życiem. Tylko zbliżenie się do Niego jako do źródła pozwoli nam odkryć autentyczną radość, która nie znika jak poranna mgła, ale jest w nas obecna na dnie naszej duszy nawet w trudnościach, w bólu i w cierpieniu - przekonywał abp Hoser.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama