Nowy numer 45/2019 Archiwum

Niech spadnie nam korona z głowy

30, a może nawet 50 tys. ludzi i ani jednego policjanta? Orszak Trzech Króli pokazał kolejny raz, że można w Warszawie świętować coś tłumnie i radośnie. I nie przeciwko komuś lub czemuś.

- Ale było ludzi, co? - usłyszeć można było z wielu ust po Orszaku Trzech Króli. Tysiące koronowanych głów (dla wszystkich chętnych kartonowych królewskich insygniów nie wystarczyło), komentowało jeszcze długo emocje, jakie towarzyszyły im podczas przemarszu w orszakach mędrców ze Wschodu. W koronach na głowie widać ich było na przystankach, w metrze i na chodnikach w wielu miejscach stolicy.

Impreza, która w Warszawie odbyła się już szósty raz, co roku podwaja swoją objętość, skutecznie zarażając kolejne miasta pasją ulicznego kolędowania. W tym roku Orszaki Trzech Króli wyszły bowiem już w blisko 200 miastach, chociaż rok temu było ich niecałe sto.

Orszak, oprócz niezwykłej popularności, dorobił się zresztą własnej pastorałki, w której słowa refrenu układają się mniej więcej tak:

"Więc niech spadnie nam korona z głowy/ przed Panem tego świata./ Czas łaski trwa / już przyszedł nowy Król/ Jezus Bóg".

Krakowskie Przedmieście i plac Piłsudskiego powoli okazują się zbyt małe, żeby przyjąć wszystkich chętnych kolędników. Trzeba będzie więc za rok przemyśleć nie tylko miejsce, ale także sposób nagłośnienia orszaku na całej długości, bo zdezorientowani uczestnicy i widzowie po godzinie nie wiedzieli, czy "wielbłąd już przeszedł" i czy z dziećmi stać jeszcze w oczekiwaniu na chińskiego smoka animowanego przez kilkunastu aktorów.

W tym roku najbardziej oczekiwanym zwierzęciem był chyba jednak baran. Zwłaszcza ten u taty, z którego lepiej było widać wszystkie atrakcje Orszaku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama