Nowy numer 43/2020 Archiwum

Bóg jest większy

- Książka nie ma w sobie nic z encyklopedii, jest zaproszeniem do prowadzenia dialogu, by zarówno wierzący jak i niewierzący zobaczyli, czym żyje praktykujący biskup i praktykujący świecki - tak o wywiadzie-rzece "Bóg jest większy" mówił współautor książki abp Henryk Hoser.

O Bogu, Kościele i wierze - to najkrótsza recenzja książki "Bóg jest większy" - wywiadu-rzeki, który z abp. Henrykiem Hoserem, biskupem warszawsko-praskim przeprowadził prof. Michał Królikowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jej prezentacja miała dziś miejsce w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

Tytułem wstępu, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak przyznał, jest już po lekturze prezentowanej książki i, jak się wyraził, "jest ujęty głębią myśli teologicznej". Jako pierwsi publikację mieli okazję także przeczytać dziennikarze: Krzysztof Ziemiec z TVP i Bogumił Łoziński z Gościa Niedzielnego.

Znany prezenter telewizyjny także zwrócił uwagę na głębię przemyśleń zawartych w publikacji. - Ważne, że ta głębia podana jest w sposób przejrzysty i czytelny. Książkę dobrze się czyta - to ciekawa rozmowa dwóch wykształconych i oczytanych ludzi, którzy stawiają mądre pytania, na które padają czytelne odpowiedzi - powiedział prezenter.

Zwrócił także uwagę, że podczas lektury można lepiej poznać postać arcybiskupa. - Dzięki książce poznajemy wiele aspektów jego życiorysu, mądrość i trudność niektórych wyborów, jego drogę. Wiele osób, które uważa go za postać kontrowersyjną, może dowiedzieć się skąd wynikają jego radykalne poglądy - powiedział.

Z kolei publicysta Gościa Niedzielnego podkreślił integralny związek nauczania abp. Hosera z nauczaniem Kościoła. - Na bazie tego nauczania praski arcybiskup rozwinął różne jego elementy. Dzięki temu książka dotyka wszystkich najważniejszych problemów współczesnego świata - mówił Bogumił Łoziński.

Publicysta zwrócił także uwagę, na naukową wiedzę m.in. na temat seksualności czy ADIS, jaką prezentuje autor. - Abp Hoser to obrońca racjonalności i nauki. Paradoksem jest, że atakowany jest przez środowiska lewicowo-liberalne, odwołujące się do rozumu i prac naukowych - mówił.

Analizując treść książki zaznaczył, że autor w niezwykle głęboki sposób porusza wątki, które aktualnie są w Polsce dyskutowane.- Momentami miałem wrażenia, że czytam kard. Ratzingera. Ta publikacja oddaje głębokość i wielkość intelektu - przyznał.

Współautor publikacji, Michał Królikowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości zdradził kulisy jej powstania. - Znamy się od 2008 r. i od początku wiedziałem, że abp Hoser jest postacią wyjątkową. Jego dotychczasowa droga pozwalają mu spojrzeć na sprawy Polski z wyjątkowej, misyjnej perspektywy. To ktoś, kto znacznie lepiej rozumie świat, Kościół i ludzi niż inni duchowni - wyjaśnił aktor i przyznał, że do rozmowy namawiał praskiego arcybiskupa trzy lata. - To był dialog osób, które się dobrze rozumieją i mają do siebie zaufanie. Są w relacji przyjacielskiej - dodał.

Minister zdradził także o czym jest książka. - To publikacja o Bogu i o wszystkim co jest z nim związane - zamieszaniu wokół rodziny, ideologii gender, skąd się bierze zło, czym jest miłość i przyjaźń między kobietą a mężczyzną, sprzeciwie Kościoła wobec dyskryminacji homoseksualistów i przemocy wobec kobiet - wyjaśnił.

W publikacji nie zostały poruszone wątki związane z zarzutami o niedostatecznej reakcji na przypadki pedofilii w praskiej diecezji, sprawa ludobójstwa w Rwandzie czy niedawny konflikt z ks. Lemańskim. – Pewne rzeczy nie nadają się do omawiania. Bez szerszego kontekstu nie można się tłumaczyć, że nie przyłożyło się ręki do holokaustu – wyjaśnił Królikowski i dodał: - Te wątki odwracałyby uwagę, od tego co najważniejsze – to Bóg jest bohaterem tej książki. To nie jest książka o arcybiskupie, jeśli on się ujawnia, to dzieje się to przy okazji.

- Książka nie ma w sobie nic z encyklopedii, jest zaproszeniem do prowadzenia dialogu, by zarówno wierzący jak i niewierzący zobaczyli czym żyje praktykujący biskup i praktykujący świecki - tak o wywiadzie-rzece "Bóg jest większy" mówił współautor książki abp Henryk Hoser. I dodał, że "wiara ma konsekwencje w naszym codziennym życiu, zadaniach do wypełnienia, celach do osiągnięcia”.

Biskup warszawsko-praski podkreślił też, że książka jest zaproszeniem czytelników do prowadzenia dialogu, dlatego, że zmiany zachodzące od techniki po kulturę i cywilizację wymagają zajęcia stanowiska i refleksji. Wyraził przy tym nadzieję, że publikacja ta pomoże wierzącym wierzyć w sposób bardziej konsekwentny i pogłębiony, ale również tym, którzy tej wiary nie podzielają, by zobaczyli czym żyją ludzie wierzący i praktykujący.

Książka "Bóg jest większy" ukazała się nakładem Wydawnictwa "Apostolicum". Tytuł, jak wyjaśnił abp Hoser, jest zarazem jego dewizą biskupią.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama