- To jest spotkanie, które pozwala nam nie tylko się poznawać, ale darzyć coraz większym szacunkiem. Stoi przed nami zadanie niesienia światu fundamentów wiary w Boga - mówił biskup Rafał Markowski podczas uroczystości Dnia Judaizmu.
W kościele Duszpasterstwa Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym odbyła się z tej okazji uroczysta Liturgia Słowa Bożego. Na liturgię złożyło się wysłuchanie fragmentu starotestamentalnej Księgi Wyjścia, odczytane w języku hebrajskim i polskim, komentarz żydowski i chrześcijański, homilia oraz modlitwa wiernych z przywołaniem imion dawnych żydowskich mieszkańców Warszawy. Wybrany fragment z Księgi Wyjścia o objawieniu się Boga Mojżeszowi w postaci płonącego krzewu komentował rabin Stas Wojciechowicz.
- Dla mnie Mojżesz jest szczególnym bohaterem, gdyż był niepewny siebie. Ale ręka Boga doprowadziła do tego, że musiał zwrócić się do swojego narodu jako przywódca duchowy - mówił rabin. - To znaczy, że każdy człowiek posiada takie możliwości, jeśli tylko spotka Boga.
Hasłem tegorocznych obchodów są słowa zaczerpnięte z księgi Wyjścia: „Pan jest moją mocą, Jemu zawdzięczam moje ocalenie”. Dla ks. prof. Krzysztofa Bardskiego słowa Starego Testamentu były zapowiedzią przyjścia Chrystusa, który przez swoją mękę wyprowadza swój lud z odmętu grzechu.
Biskup Rafał Markowski podkreślił, że uroczystość jest okazją do zadania sobie pytania, o to co wspólnie, jako wyznawcy chrześcijaństwa i judaizmu jesteśmy w stanie dać światu i ludziom, wśród których żyjemy.
Hasłem tegorocznych obchodów są słowa zaczerpnięte z księgi Wyjścia: „Pan jest moją mocą, Jemu zawdzięczam moje ocalenie”. W najbliższą niedzielę, 19. stycznia, będzie można odwiedzić Synagogę im. Nożyków. Drzwi świątyni będą otwarte w godzinach od 10.30 do 15.00. Tego dnia w Synagodze wystąpi także żydowski chór Szir Awiw. Występy zaplanowane są na godz. 11.30 i 13.00.