Nowy numer 44/2020 Archiwum

Będą nowe przedszkola

Jeszcze w tym roku przybędzie 1000 nowych miejsc w warszawskich przedszkolach. Do 2017 r. powstać mają trzy nowe na Białołęce i po jednym na Bielanach, Bemowie, Ursusie i w Wesołej.

- Od 2007 roku podjęliśmy intensywne działania związane z edukacją przedszkolną, uznając ten etap za niezwykle istotny dla rozwoju najmłodszych mieszkańców. Jednym z priorytetów było i jest tworzenie nowych miejsc w przedszkolach – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas konferencji dotyczącej planów budowy nowych przedszkoli w Warszawie do 2017 r. – Trzeba pamiętać o tym, co już zrobiliśmy: od 2007 roku zbudowaliśmy 7 przedszkoli, a ponad 45 zmodernizowaliśmy. Rocznie w około stu przedszkolach w wakacje trwają remonty. W efekcie od 2007 r. liczba miejsc dla przedszkolaków zwiększyła się o 13 tysięcy. Dzięki temu w stolicy 97 proc. dzieci jest objętych edukacją przedszkolną i jest to najwyższy wskaźnik w Polsce, który utrzymuje się od kilku lat, mimo że co roku było coraz więcej małych dzieci w stolicy – dodała prezydent Warszawy.

Pod koniec stycznia zacznie działać 7-oddziałowe przedszkole przy ul. Świebodzińskiej w Wawrze na 175 miejsc. Jeszcze w 2014 roku przyjmie dzieci zaczną uczęszczać do kolejnych 6 przedszkoli, które będą dysponowały łącznie 1000 miejsc: we Włochach przy ul. Ryżowej, na Mokotowie przy ul. Bełskiej, w Wesołej w osiedlu Zielona, w Wilanowie przy ul. Św. Urszuli Ledóchowskiej, na Targówku przy ul. Drewnowskiego, w Wawrze przy ul. Kadetów. W 2014 roku planowane są również modernizacje istniejących budynków, co pozwoli zwiększyć liczbę miejsc o około 250: na Pradze Północ przy ul. Siedleckiej 12/14, w Wesołej przy ul. Armii Krajowej i na Woli przy ul. Leonarda 6/8.

Będą nowe przedszkola   - Mamy niedobór miejsc przedszkolnych w dzielnicach młodych, szczególnie na Białołęce - mówi Joanna Gospodarczyk, dyrektor Biura Edukacji w stołecznym ratuszu Tomasz Gołąb /GN Miasto inwestuje także na Mokotowie gdzie po 2014 r., po modernizacji przedszkola przy ul. Bryły, przybędą 3 oddziały, na Ursynowie, gdzie buduje przedszkole przy ul. Tanecznej (4 oddziały), w Wesołej - budowa przedszkola w osiedlu Stara Miłosna na 6-7 oddziałów, na Woli (budowa przedszkola przy ul. Boguszewskiej – przybędzie 9 oddziałów) oraz na Bemowie – budowa przedszkola w nowym budynku komunalnym przy ul. Pełczyńskiego – przybędzie 8 oddziałów.

Łącznie na budowę i modernizację powyższych obiektów przedszkolnych  m.st. Warszawa wyda prawie 90 mln zł. 21 stycznia br. Prezydent m.st. Warszawy podjęła decyzję o przekazaniu dzielnicom kolejnych 75 mln zł na realizację 24 nowych inwestycji w przedszkola, dzięki czemu do 2017 r. powstanie prawie 2300 nowych miejsc przedszkolnych.

Stołeczny ratusz planuje również inne rozwiązania; w miejsce 20 przedszkoli typu Stolbud-Ciechanów budowanych w latach ’70 i ’80 planuje postawić nowoczesne placówki dla najmłodszych. To przedsięwzięcie będzie przeprowadzone w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego.

W Warszawie funkcjonują dziś 334 przedszkola samorządowe, w tym: 325 ogólnodostępne i integracyjne oraz 9 specjalnych. Uczęszcza do nich 51 tys. dzieci w przedszkolach samorządowych i oddziałach przedszkolnych w szkołach. Wydatki na utrzymanie miejskich przedszkoli publicznych w 2014 r. to ponad 400 mln zł. Wpłaty rodziców pokrywają około 6 proc. kosztów utrzymania przedszkoli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama