Nowy numer 43/2020 Archiwum

Solidarni z Ukrainą

Cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy przy ul. Miodowej 16 w Warszawie organizuje zbiórkę darów dla walczących Ukraińców. Gdzie jeszcze można przekazać dary dla demonstrujących na kijowskim Majdanie?

- Tak jak Polsce pomagały inne państwa w latach 80., tak my teraz możemy pomóc Ukraińcom. I w pewien sposób spłacić dług – przekonuje o. Piotr Kuszka, bazylianin, proboszcz grekokatolickiej parafii w stolicy.

Dary można przynosić codziennie w godz. 7-19 do klasztoru oo. bazylianów znajdującego się przy cerkwi. Najbardziej potrzebne są: śpiwory, odzież i obuwie zimowe, koce, środki opatrunkowe, leki pierwszej potrzeby, leki na przeziębienie, maski przeciwgazowe, kaski i okulary ochronne i latarki-czołówki.

Istnieje też możliwość wsparcia walczących Ukraińców finansowo. Pieniądze można składać do puszki umieszczonej wewnątrz cerkwi. Duży transport rzeczy wyruszył na Ukrainę w niedzielę. W przypadku braku możliwości osobistego przybycia do klasztoru, środki dla Ukrainy można wpłacić także na konto Caritas Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Kościoła Grekokatolickiego o numerze 10 1020 3613 0000 6402 0080 7032.

Solidarni z Ukrainą   Przydadzą się ciepłe ubrania i koce oraz kaski, czy latarki Agnieszka Kurek-Zajączkowska /GN Zbiórkę darów w postaci konserw, ciepłych ubrań, kocy, karimat, śpiworów, środków opatrunkowych, leków prowadzi również Związek Ukraińców w Polsce za pośrednictwem Fundacji Otwarty Dialog. Rzeczy można przynosić do biura przy al. Szucha 11 lok. 21. Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-16.30 (godziny późniejsze możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu tel.: 22 307 11 22).

Istnieje też możliwość dokonania  wpłat na rachunek Klubu Inteligencji Katolickiej na nr konta: 15 1560 0013 2000 1706 4454 5708, z zaznaczeniem, że jest to darowizna na cele statutowe – Ukraina.

30 stycznia na warszawskim pl. Konstytucji Fundacja Otwarty Dialog (we współpracy z Amnesty International) zamierza zorganizować manifestację pod hasłem solidarności z protestującymi na Euromajdanie. Również tam zostanie zorganizowana zbiórka leków, a chętni będą mogli podpisać petycję wzywającą władze ukraińskie do rozliczenia winnych łamania praw człowieka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama