Nowy numer 39/2022 Archiwum

Oświadczenie po wyroku

Kuria warszawsko-praska wydała oświadczenie w sprawie uprawomocnionego wczoraj wyroku na ks. Grzegorza K., oskarżanego o molestowanie chłopca.

"W związku z uprawomocnieniem się w dniu 28 stycznia br. wyroku skazującego ks. Grzegorza K. za czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią, Kuria Biskupia niniejszym informuje, że zgodnie z Wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski, po zakończeniu sprawy przez organy państwowe, rozpoczęło się postępowanie kanoniczne. Po dopełnieniu wstępnego dochodzenia kanonicznego sprawa zostanie przekazana do Kongregacji Nauki Wiary.

Jednocześnie przypominamy, że ks. Grzegorz K. nie sprawuje żadnych funkcji w Diecezji i pozostaje nadal odsunięty od wszelkich posług duszpasterskich. Kuria Warszawsko-Praska wyraża ubolewanie z powodu zaistniałych faktów i potwierdza gotowość zapewnienia pokrzywdzonemu specjalistycznej opieki psychologiczno-terapeutycznej" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez kanclerza kurii warszawsko-praskiej, ks. dr. Dariusza Szczepaniuka.

Wczoraj Sąd Okręgowy Warszawa-Praga oddalił jako bezzasadną apelację obrony b. proboszcza ze stołecznego Tarchomina, a wcześniej kapłana w Otwocku, od wyroku skazującego Sądu Rejonowego w Otwocku z 2013 r. Wyrok roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata wobec ks. Grzegorza K. za czyny o charakterze pedofilskim wobec ministranta w Otwocku w 2001 r. nie podlega kasacji do Sądu Najwyższego. Oskarżenie dotyczyło "innej czynności seksualnej" z osobą poniżej 15. roku życia (za co grozi nawet do 12 lat więzienia).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy