Nowy numer 32/2022 Archiwum

Szopka u kapucynów: ostatni dzwonek

Ruchomą szopkę przy ul. Miodowej 13 można oglądać już tylko do 2 lutego. Zwiedzanie odbywa się codziennie w godzinach 10-18.

Szopka ma już 65-letnią tradycję. Zbudowali ją oo. Pius Janowski i Konrada Wyczawski przy współudziale s. Rafaeli Gąsiorowskiej. Początkowo była umieszczana w głównym kościele ojców kapucynów pw. Przemienienia Pańskiego. Ze względu na duże zainteresowanie  zwiedzających została przeniesiona do podziemi.

Centralnym jej miejscem jest oczywiście stajenka ze Świętą Rodziną. Przed nią umieszczane są osoby świeckie i duchowne, związane z historią Polski i Kościoła, jak również postacie biblijne. Szopka jest rokrocznie aktualizowana. Dodawany jest kolejny element nawiązujący do bieżących wydarzeń, w tym roku to postacie m.in. Marianny Popiełuszko, zmarłej mamy bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Na dolnym poziomie szopki urządzono oczko wodne z żywymi rybami i ułożono tory, po których kursuje miniaturowy pociąg.

Zwiedzanie odbywa się  codziennie w godzinach 10-18. Wstęp wolny. Przy wyjściu można złożyć datek na prowadzoną przez braci kapucynów stołówkę dla ubogich, a także nabyć dewocjonalia, karty świąteczne, kalendarze i książki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama