Nowy numer 48/2020 Archiwum

Po (muzeum) kolei?

Muzeum Kolejnictwa zmienia siedzibę. Od 2017 r. ma mieścić się na Odolanach na dalekiej Woli. Tam ma powstać Centrum Komunikacji i Techniki, nowoczesna placówka na kształt Centrum Nauki Kopernik.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Polskie Koleje Państwowe S.A. uzgodniły list intencyjny w sprawie współpracy przy budowie Centrum Komunikacji i Techniki w Warszawie.

Ma to być jedna z najnowocześniejszych placówek kulturalno-oświatowych w Polsce, wzorowana na Centrum Nauki Kopernik, National Railway Museum w York czy Deutsches Technikmuseum w Berlinie.

Centrum Komunikacji i Techniki ma popularyzować historię komunikacji i rozwoju transportu w Polsce. Powstanie w wyniku przekształcenia dotychczasowego Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz włączenia do jego zbiorów przedmiotów i obiektów związanych z transportem publicznym, takim jak tramwaje i autobusy oraz zabytkowy tabor, będący własnością Grupy PKP.

Centrum ma powstać w 2017 roku. Twórcy placówki postarają się o unijne dofinansowanie jej budowy.

- Już za kilka lat powstanie w stolicy miejsce, jakiego dotąd nie było - cieszy się Zbigniew Klepacki, wiceminister infrastruktury i rozwoju.

Centrum Komunikacji i Techniki zostanie zlokalizowane na Szczęśliwcach-Odolanach, za Dworcem Zachodnim.

- Zakładamy przeniesienie zbiorów Muzeum Kolejnictwa na tereny o wiele większe i atrakcyjniejsze. Stworzenie Centrum przyczyni się do znacznego ożywienia tych terenów - mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama