Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ta kaplica jest jak Kana Galilejska

- Kościół nie sakralizuje i nigdy nie sakralizował choroby i cierpienia. Choroba i cierpienie zawsze pozostaje złem - powiedział, zwracając się do chorych, kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes odprawił Mszę św. i poświęcił kaplicę w szpitalu MSWiA.

Na początku homilii kard. Nycz wspomniał trzech papieży - Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, którzy pod adresem ludzi chorych i cierpiących wypowiadali wiele ciepłych słów. - Wszyscy trzej papieże bardzo mocno podkreślali, że Dzień Chorego nie jest dniem choroby i cierpienia. To jest dzień człowieka chorego i służby zdrowia, dzień modlitwy za wszystkich, którzy opiekują się chorymi - powiedział.

Dodał, że jest to bardzo ważne, bo "bardzo często próbuje się wmówić Kościołowi, że sakralizuje chorobę i cierpienie”. - Nie sakralizuje i nigdy nie sakralizował. Choroba i cierpienie zawsze pozostają złem - powiedział. Metropolita warszawski wyjaśnił także, że wraz z człowiekiem chorym należy przeżywać trud jego choroby i cierpienia. I życzył wszystkim zebranym, by potrafili przyjąć swoją chorobę jak Chrystus na krzyżu, mówiąc: "Bądź wola Twoja".

Ta kaplica jest jak Kana Galilejska   Wielu chorych przyjęło od metropolity warszawskiego sakrament namaszczenia chorych Agata Śluarczyk /GN Zwracając się do lekarzy, pielęgniarek i chorych, powiedział: - Maryja mówiąc do sług "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”, wiedziała, jak przygotować człowieka do pełnienia woli Bożej. Ta kaplica jest dla nas Kaną Galilejską, w której modlimy się o ten największy cud uzdrowienia, jakim jest zdolność do przyjęcia choroby i cierpienia - powiedział.

- W tej Mszy św. będę modlił się za wszystkich chorych oraz by ta dobra opinia o szpitalu była trwała - powiedział na zakończenie metropolita warszawski.

Podczas Eucharystii kard. Kazimierz Nycz poświęcił kaplicę oraz udzielił sakramentu namaszczenia chorych. W Mszy św. uczestniczyli dyrekcja szpitala, przedstawiciele MSWiA, personel medyczny, chorzy wraz z rodzinami, byli oraz obecni kapelani oraz proboszczowie dwóch jezuickich parafii.

Znajdująca się na pierwszym piętrze szpitala MSWiA kaplica została oddana od użytku we wrześniu ubiegłego roku. Jest przestronna, z setką miejsc siedzących i chórem. W ołtarzu znajduje się krzyż, a na ścianach Droga Krzyżowa - obydwa sakralne działa wykonane zostały przez br. Bogusława Podsiadło, jezuitę. Kaplicą opiekuje się trzech kapelanów.

Wcześniej kard. Kazimierz Nycz poświęcił otwarty pod koniec stycznia Oddział Chorób Dziecięcych i Noworodkowych i pobłogosławił wszystkich pacjentów. Nowo otwarty oddział ma 29 łóżek, nowoczesną infrastrukturę i nowy sprzęt. Mogą na nim przebywać dzieci od wieku niemowlęcego do 18 lat wraz z rodzicami. Najczęstszymi schorzeniami, z jakimi przychodzą mali pacjenci, dotyczą układu moczowego, oddechowego i pokarmowego. Obecnie na oddziale przebywa 21 dzieci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama