Nowy numer 33/2018 Archiwum

Więzienie - nie sanatorium

"Więzienie to sanatorium? Przekonaj się sam!" - pod takim hasłem rusza ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest obalenie mitów na temat polskiego więziennictwa.

Spotkania ze służbą więzienną, sędziami i samymi osadzonymi będą towarzyszyć projekcjom filmów z cyklu "Trylogia więzienna". Pierwsze pokazy już 21 lutego w stołecznym kinie Muranów. - Chcemy opowiedzieć nie o zbrodniarzach, ale o ludziach - mówi reżyser Janusz Mrozowski. W akcji uczestniczy także Krajowe Duszpasterstwo Więziennictwa.

"Więzienie to sanatorium? Przekonaj się sam!" - pod takim hasłem rusza ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest obalenie mitów na temat polskiego więziennictwa. W ciągu dwóch miesięcy w kinach studyjnych w całej Polsce odbędą się projekcje filmów Janusza Mrozowskiego.

Emisji dokumentów towarzyszyć będą spotkania i dyskusje z udziałem reżysera, funkcjonariuszy służby więziennej, policji, sędziów, naukowców oraz osadzonych i byłych osadzonych. Pierwsze spotkanie zaplanowano 19 lutego w warszawskim kinie Muranów. Wsparcia projektowi udzielił wieloletni więzień polityczny PRL prof. Karol Modzelewski. W akcji uczestniczy także Krajowe Duszpasterstwo Więziennictwa.

- Te filmy mają pokazać społeczeństwu, że w więzieniu siedzą ludzie tacy sami jak my. To film o więźniach, którzy zgodzili się pokazać swoje życie - przedstawia film Janusz Mrozowski, reżyser i pomysłodawca projektu.

"Trylogia więzienna" to seria filmów dokumentalnych opowiadająca historię osadzonych w trzech różnych zakładach karnych w Wołowie, Łubińcu i Tarnowie. Obok wyróżnionego na 13. Belfast Film Festival "Bad Boy, cela dla niebezpiecznych" seria składa się z "Bad Girl, cela 77" i "Bad Boy, cela 425".

Poprzez projekcje filmów Mrozowskiego oraz towarzyszące im spotkania i debaty, twórcy projektu pragną przyczynić się do zmiany w stereotypowym sposobie postrzegania przez społeczeństwo zarówno osadzonych jak i pracowników służby więziennej. Oddając głos tym, którzy bezpośrednio zetknęli się ze światem instytucji izolacyjnych, organizatorzy akcji podejmują swoistego rodzaju próbę walki z przestępczością.

Akcja "Więzienie to sanatorium? Przekonaj się sam!" potrwa dwa miesiące.

Janusz Mrozowski jest producentem i reżyserem filmowym od 1970 r. mieszkający w Paryżu. Założył tam studio filmowe Filmogene. W 2004 r. Mrozowski zrealizował swój pierwszy film dokumentalny poświęcony więzieniu "Więzienne bajery".

Filmy Mrozowskiego pokazywane były na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych na świecie, takich jak Cannes, IDFA, Jihlava International Documentary Film Festival czy Warszawski Festiwal Filmowy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma