Nowy numer 25/2018 Archiwum

Kontrowersyjnie o homoseksualizmie

- Co 20. katolik to homoseksualista - dowodził jeden z działaczy homoseksualnych podczas debaty zorganizowanej w ramach cyklu OPen w dominikańskim klasztorze na Freta.

O miejscu osób homoseksualnych w Kościele, w sali prowincjalskiej oo. dominikanów na Starym Mieście dyskutowali: psychoterapeuta osób homoseksualnych ks. Bogusław Szpakowski, ojciec czynnego homoseksualisty i autor artykułu „Mój syn, moja miłość” Szczepan Czarski oraz Marcin Dzierżanowski, lider stowarzyszenia „Wiara i tęcza”, walczącego o prawa homoseksualistów w Kościele. Spotkanie w ramach debat OPen, zatytułowane „Między miłością a wykluczeniem”, prowadziła Katarzyna Jabłońska, współautorka książki „Wyzywająca miłość”.

- Skłonności homoseksualne nie są ani chorobą, ani grzechem - stwierdził ks. Bogusław Szpakowski SAC, wykładowca filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, prowadzący terapię indywidualną i grupową w Warszawie i w Lublinie.

Chociaż Katechizm Kościoła Katolickiego w paragrafie 2357 mówi wyraźnie, że akty homoseksualne wykluczają dar życia i w żadnym wypadku nie będą zaaprobowane przez Kościół, dyskutanci przekonywali, że dla homoseksualistów jest miejsce w Kościele i chrześcijańskich wspólnotach wyznaniowych. - Realnym dla nas celem jest uznanie praw związków homoseksualnych, podobnych do tych, które posiadają związki pozasakramentalne - mówił Marcin Dzierżanowski, dodając, że najważniejsza dla homoseksualistów jest walka z dyskryminacją i pogardą, z którą osoby o tej orientacji spotykają się w polskim społeczeństwie.

Według Marcina Dzierżanowskiego, który przyznał że wśród przysłuchujących się debacie widzów jest także jego życiowy partner, homoseksualiści stanowią aż 5 proc. polskich katolików.
- Wyobraźmy sobie, że jedna duża diecezja w Polsce byłaby całkowicie ignorowana przez władze kościelne. Przecież to niedopuszczalne! – gorączkował się lider organizacji LGBT. – Wiemy, że pontyfikat papieża Franciszka, nie sprawi, że małżeństwa homoseksualne dostąpią błogosławieństwa kościelnego, ale to nasze największe marzenie - deklarował.

Ks. Bogusław Szpakowski zwracał szczególną uwagę na osoby egodystoniczne, czyli takie, które nie potrafią pogodzić się ze swoimi skłonnościami. Podkreślał, że nie należy traktować homoseksualistów w sposób seksistowski. - Strefa seksualna to jedna z piękniejszych energii, jakie dał Bóg człowiekowi - mówił psychoterapeuta.

Podczas dyskusji pojawiła się kontrowersyjna teza, że wiele osób homoseksualnych „z powodzeniem realizowało się w posłudze kapłańskiej”, lecz „niestety” od 2005 roku, „ta droga została dla nich zamknięta”. Mimo obecności duchownych na sali, zabrakło głosu, który broniłby stanowiska Kościoła w sprawie homoseksualizmu. Żaden z panelistów nie odniósł się też do nauczania Kościoła, że zachowania seksualne par o orientacji homoseksualnej to grzech.

- Dostrzec naszą obecność w Kościele to nie znaczy wysłać nas na terapię, ale dopuścić do sakramentu pokuty i Eucharystii - mówił Dzierżanowski. Powiedział, że także i w tym roku „Wiara i tęcza” weźmie udział w paradzie równości w Warszawie. I jak co roku, będzie niosła transparent z cytatem z Ewangelii św. Jana: "W domu mego Ojca jest mieszkań wiele".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • xioncpb
    19.02.2014 12:54
    Przepraszam za dosadność, ale ktoś tu się z koniem na łby pozamieniał...

    Co 20. katolik to homoseksualista? A co jeśli 2 na 3 katolików to kłamcy? Będziemy likwidować VIII przykazanie?

    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma