Nowy numer 49/2020 Archiwum

Pamięci druha Wicka

Msza św. sprawowana przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa harcerzy, zakończy 22 lutego obchody 100-lecia urodzin bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, które rok temu zostały ogłoszone w katedrze polowej.

Po Mszy św. ok. godz. 12 odbędzie się prelekcja multimedialna o życiu bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, a po niej poczęstunek.

23 lutego przypada liturgiczne wspomnienie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który tego właśnie dnia w 1945 r. zmarł na tyfus w obozie koncentracyjnym w Dachau.

22 stycznia 2013 r. minęła setna rocznica jego urodzin. Druh Wicek, jak nazywany jest w środowiskach harcerskich, został beatyfikowany przez Jana Pawła II 7 czerwca 1999 r. podczas siódmej pielgrzymki do Polski.

Po beatyfikacji podjęto starania o nadanie patronatu bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego dla harcerstwa polskiego. Cztery lata później, 22 lutego 2003 r., w Dniu Myśli Braterskiej harcerstwa kard. Józef Glemp, prymas Polski, ogłosił decyzję Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 20 września 2002 r. uznającej bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego za patrona polskich harcerzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama