Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wsparcie dla sąsiadów

Socjalna, psychologiczna i prawna pomoc dla obywateli Ukrainy: ruszyło Centrum Informacyjne dla Ukraińców przebywających w Polsce. W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie przebywa 14 poszkodowanych, którzy wymagają m.in. pomocy okulistycznej i laryngologicznej.

Od dziś, przy ul. Nowy Świat 63, działa Centrum Informacyjne dla obywateli Ukrainy. Można tam będzie otrzymać pomoc prawną, wsparcie psychologiczne, a także informacje o opiece medycznej i socjalnej.

- Wracając myślami do czasów PRL nie spodziewałam się, że Polska będzie krajem demokratycznym, a tak blisko naszej granicy, teraz, będzie dochodziło do morderstw i represji - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz z widocznym wzruszeniem.

W Centrum będzie można uzyskać informacje o legalizacji pobytu w Polsce,tj. o przedłużeniu wizy, zezwoleniach na zamieszkanie na czas oznaczony, osiedlenie się, czy pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, których udzielał będzie Wydział Spraw Cudzoziemców. Na miejscu funkcjonariusze Straży Granicznej powiedzą obywatelom Ukrainy, jak ubiegać się o ochronę międzynarodową oraz jak złożyć wniosek o nadanie statusu uchodźcy.

- Na razie zgłosiły się do nas cztery osoby, którym kończy się wiza turystyczna. Obawiają się powrotu na Ukrainę - mówił Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Wsparcie dla sąsiadów   Aneta Kulesza /GN Swoją deklarację obecności w Centrum potwierdziło wiele pozarządowych fundacji. Także Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz  Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji.

Informacje udzielane będą także w języku ukraińskim i rosyjskim. Punkt będzie czynny codziennie w godz. 8-18. Informacje udzielane są także telefonicznie pod bezpłatnym numerem 987 oraz 519 047 300 (opłata wg stawek operatora).

- Mamy nadzieję, że więcej osób będzie się do nas zgłaszało. Na razie nie mamy do czynienia ze znaczną liczbą uchodźców z Ukrainy. Taka sytuacja dotyczyć będzie zapewne w dużej mierze województwa podkarpackiego i lubelskiego. Jednak uznaliśmy, że Warszawa powinna stworzyć taki punkt dla osób represjonowanych na Ukrainie – powiedział wojewoda. – W tej chwili w naszych szpitalach przebywają osoby, które zostały ranne w zamieszkach na Majdanie – dodał.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, zapowiedziała, że Wraz z Komitetem Obywatelskim Solidarności z Ukrainą oraz Związkiem Ukraińców w Polsce zorganizuje 3 marca specjalny koncert poświęcony ofiarom Majdanu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama