Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wraca Veturilo. Idzie wiosna?

Od soboty ponownie będzie można wypożyczać rowery miejskie Veturilo. Pełnomocnik prezydent miasta ds. komunikacji rowerowej Łukasz Puchalski zapowiada, że w trzecim już sezonie działania rowerów miejskich powstaną kolejne stacje wypożyczeń.

System miejskiego roweru uruchomiono w Warszawie z początkiem sierpnia 2012 r. Powstały 173 stacje, w których można wypożyczyć ponad 2,6 tys. jednośladów. W 2013 r. miejskie rowery Veturilo zostały wypożyczone ponad 1,8 mln razy, a od czasu uruchomienia systemu - 2,2 mln razy. Rekordzista zrobił to 1400 razy - 507 razy w roku 2012 i 893 razy w roku 2013.

Jak powiedział PAP Puchalski, prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja powstaną trzy nowe stacje sfinansowane ze środków prywatnych - dwie przy biurowcach, a jedna przy centrum handlowym Blue City.

Zaznaczył, że uruchamianie kolejnych miejsc wypożyczeń planują dzielnice, które mają je sfinansować z własnych budżetów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe stacje zaczną zacząć na początku czerwca - osiem na Mokotowie, pięć na Ursynowie i trzy na Woli.

Według ubiegłorocznych zapowiedzi ratusza, w 2014 r. mają powstać też nowe drogi rowerowe, m.in. w ciągu ulic Prostej i Świętokrzyskiej oraz Okopowej i Towarowej (od ronda Radosława do Prostej), na Trasie AK (łącznie z mostem Grota-Roweckiego), w al. Jana Pawła II (od ronda ONZ do al. Solidarności) i na Sokolej.

Pasy rowerowe mają powstać m.in. na ul. Saskiej, Wóycickiego, Mokotowskiej, Koszykowej, Raszyńskiej i Markowskiej, a także na Obozowej (od ul. Księcia Janusza do al. Prymasa Tysiąclecia) i w al. Wojska Polskiego. Powstanie też kilka łączników istniejących tras, m.in. na ul. Banacha (przejazd przez ul. Żwirki i Wigury) oraz na ul. Słomińskiego (od Międzyparkowej do mostu Gdańskiego).

Veturilo jest ósmym co do wielkości europejskim systemem rowerowym i największym w Europie Środkowej i Wschodniej. Według dziennika "USA Today" jest 10. najlepszym systemem rowerowym na świecie.

Nazwa systemu miejskich rowerów - Veturilo - pochodzi z języka esperanto i oznacza transport, środek transportu i trenowanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama