Nowy numer 43/2020 Archiwum

Modlitwa za Ukrainę: Zróbmy wszystko

Kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. w kościele seminaryjnym zaapelował o modlitwę za Ukrainę. - Zróbmy wszystko, co możemy zrobić tu na ziemi, żeby ten kraj, uciemiężony zwłaszcza w ostatnich dniach i tygodniach mógł doznać takiego czasu, kiedy podziękuje Panu Bogu za ocalony pokój - powiedział podczas homilii metropolita warszawski.

- Chciałbym was poprosić, żebyście ponad te intencje, z którymi przychodzicie na Eucharystię, postawili modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie - powiedział do uczestniczących w Mszy św. kleryków, profesorów i przełożonych Warszawskiego Metropolitarnego Seminarium Duchownego.

Metropolita warszawski dodał, że o modlitwę w intencji wschodnich sąsiadów poprosił także wszystkie parafie archidiecezji warszawskiej, wspólnoty i rodziny. - Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, godziny na godzinę. Nie ma mądrych. Nie wiem, czy wszyscy uświadamiają sobie, jak sytuacja jest groźna i niebezpieczna, także dla całej Europy i świata - powiedział kardynał. Apel o modlitwę został także zamieszczony na stronie archidiecezji warszawskiej (czytaj >>)

W homilii metropolita warszawski nawiązując do sytuacji na Ukrainie przypomniał, że jako Polacy podobne momenty przeżywaliśmy 30 lat temu. Dlatego „lepiej niż inni potrafimy zrozumieć, co to znaczy być więzionym, ginąć na ulicy, a także rozumieć cenę pokoju". - Przychodzimy do Jezusa, jak ten ewangeliczny człowiek i pytamy, co my możemy czynić, co teraz możemy czynić, żeby na Ukrainie zapanował pokój, żeby nie było niebezpieczeństwa wojny - mówił.

Kard. Nycz wyjaśnił, że ostatecznie wszelki bark pokoju jest konsekwencją słabości, pychy, grzechu, a w efekcie niezachowywania bożych przykazań. - Pan Jezus powiedziałby do nas "módlcie się o pokój”. Jest taki rodzaj pokoju, który trzeba wyprosić na kolanach, wybłagać, błagając o skruszeni ludzkich serc - mówił kardynał.

Odwołując się do Słowa Bożego przestrzegł, że nigdy nie zbudujemy raju na ziemi. - Kiedy modlimy się o pokój na Ukrainie, zróbmy wszystko, co możemy zrobić tu na ziemi, żeby ten kraj, uciemiężony zwłaszcza w ostatnich dniach i tygodniach mógł doznać takiego czasu, kiedy podziękuje Panu Bogu za ocalony pokój  - powiedział duchowny.

Na zakończenie Mszy św. rektor WMSD i klerycy złożyli kard. Kazimierzowi Nyczowi imieninowe życzenia.

Publikujemy treść Komunikatu Arcybiskupa Warszawskiego:

Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz wzywa wszystkich wiernych Archidiecezji Warszawskiej do modlitwy o pokój na Ukrainie. Sytuacja na Ukrainie zaostrza się z dnia na dzień, z godziny na godzinę i coraz bardziej zagraża życiu wielu osób. Arcybiskup Warszawski poleca wszystkim księżom proboszczom, aby modlić się o pokój na Ukrainie podczas każdej Mszy św. i podczas specjalnych nabożeństw.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama