Nowy numer 33/2018 Archiwum

Rodzina polska rodzinie ukraińskiej

Caritas będzie koordynować pomoc dla potrzebujących rodzin ukraińskich. 30 tys. nazwisk i adresów już czeka na hojność rodzin polskich. Wystarczy wziąć adres i za darmo wysłać Pocztą Polską odzież lub żywność.

- W latach 80. ub. wieku polskie rodziny otrzymywały wsparcie w postaci paczek. Otrzymywaliśmy pomoc z Niemiec, Francji, Szwecji, Holandii... Dziś w potrzebie są ukraińskie rodziny, zagrożone kryzysem ekonomicznym, czasem poszkodowane, niepewne jutra - mówi ks. dr Marian Subocz, szef Caritas Polska, zachęcając do włączenia się w akcję "Rodzina Rodzinie".

W akcję angażują się Caritas diecezjalne w Polsce, poprzez które listy osób potrzebujących z parafii ukraińskich trafią do parafii polskich. Będzie można je uzyskać od proboszczów i parafialnych oddziałów Caritas. Adres potrzebujących rodzin na Ukrainie można również otrzymać, pisząc mail pod adresem: pomocukrainie@caritas.pl. Listę przygotowuje Caritas Spes na Ukrainie. Akcja odbywa się pod patronatem "Gościa Niedzielnego".

Plakat promujący akcję Caritas pod patronatem "Gościa"   Plakat promujący akcję Caritas pod patronatem "Gościa" Tomasz Gołąb /GN - To w dużej mierze rodziny poszkodowane w wydarzeniach na Majdanie - ranni, osoby z odmrożeniami lub takie, które nabawiły się podczas walki o wolność na przykład zapalenia płuc. Nie ma absolutnie znaczenia, czy osoba jest wierząca, czy niewierząca. Nie jest także istotne, jakiego jest obrządku lub wyznania. Nikt nie pyta, czy to katolik, osoba wyznania greckokatolickiego czy prawosławnego. Dla nas najważniejsze jest, że jest to osoba potrzebująca – mówi ks. Wiesław Dorosz, dyrektor Caritas Spes we Lwowie.

Akcję wspiera Poczta Polska, która uruchomiła akcję „Paczka na Ukrainę", umożliwiając bezpłatne przesyłanie paczek z pomocą do końca marca br. Wystarczy napisać na przesyłce z odzieżą lub żywnością: "Dla Ukrainy".

- Dziękuję Polakom za solidarność. Ukraina jest wam bardzo wdzięczna za dar serca. Bo pamięta, że Polska jako pierwszy kraj postawiła na jej niezależność. Te gesty solidarności będą owocowały – mówił abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Informacje o akcji „Rodzina Rodzinie” znajdują się na stronie: www.caritas.pl.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma