Nowy numer 25/2018 Archiwum

Masz kuratora? To do przedszkola

Ruszyła rekrutacja do stołecznych przedszkoli dla dzieci, które wcześniej nie były objęte wychowaniem przedszkolnym. Dodatkowe punkty można dostać za płacenie w Warszawie podatków. Ale także za nadzór kuratora.

W pierwszej kolejności do publicznych przedszkoli będą przyjmowane dzieci mieszkańców gminy, na terenie której znajduje się placówka. W przypadku większej liczby kandydatów z gminy niż liczba dostępnych miejsc przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne. Wówczas najpierw przyjęte zostaną dzieci niepełnosprawne, mające niepełnosprawnego rodzica lub niepełnosprawnych oboje rodziców, niepełnosprawne rodzeństwo, pochodzące z rodzin wielodzietnych (min. troje dzieci), objętych pieczą zastępczą oraz wychowywane przez samotnych rodziców. Wszystkie te kryteria mają jednakową wartość.

Na pozostałe miejsca dzieci przyjmowane będą zgodnie z dodatkowymi kryteriami, określanymi przez gminę, tzw. kryteriami samorządowymi; nie może być ich więcej niż sześć. Jednym z nich musi być pierwszeństwo dla pracujących zawodowo rodziców lub rodzica. Innym może być kryterium dochodowe. Gmina ma określić dokumenty niezbędne do potwierdzenia spełniania wszystkich ustanowionych przez siebie kryteriów. W ustawie zapisano, że może ubiegać się o przyjęcie do trzech placówek, chyba że dany samorząd zdecyduje inaczej.

Podobnie jak w latach ubiegłych w Warszawie zapisy prowadzone są z wykorzystaniem systemu elektronicznego. Rodzice, którzy nie mają komputera lub nie potrafią wypełnić sami formularza, mogą się zgłosić do szkoły lub przedszkola, gdzie uzyskają pomoc. Formularz wypełniony w komputerze należy złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru.

Od 5 do 11 marca rodzice dzieci, które już chodzą do przedszkoli, mieli czas na potwierdzenie woli kontynuacji wychowania przedszkolnego. 12 marca ruszą zapisy dla dzieci, które wcześniej nie chodziły do przedszkola. Na złożenie formularza rodzice będą mieli czas do 26 marca.

W Warszawie można ubiegać się o przyjęcie dziecka do dowolnej liczby przedszkoli i oddziałów w szkołach, nie obowiązuje również zasada "kto pierwszy ten lepszy" (data logowania i złożenia formularza w przedszkolu nie mają żadnego wpływu na kolejność przyjęcia dziecka).

Prawdziwość oświadczeń składanych przez rodziców (przede wszystkim samotne rodzicielstwo) może zostać sprawdzona np. poprzez wywiad środowiskowy ośrodka pomocy społecznej.

W Warszawie wprowadzono też lokalne kryteria. Dodatkowe punkty mogą dostać dzieci pięcioletnie (urodzone w 2009 r.) i sześcioletnie (urodzone w drugiej połowie 2008 r.) ubiegające się o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego położonego w odległości do 3 km od miejsca zamieszkania (64 punkty). Dodatkowe punkty dziecko może dostać także, gdy jego rodzina objęta jest wsparciem asystenta rodziny lub nadzorem kuratorskim (32 pkt.), rodzice pracują lub studiują (16 pkt.), rodzeństwo chodzi do tego samego przedszkola (8 pkt.), rodzice płacą podatki w Warszawie (4 pkt.)

W związku z obowiązkiem przedszkolnym wszystkie dzieci pięcioletnie i sześcioletnie urodzone w drugiej połowie roku mają zapewnione miejsca w przedszkolach lub oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych położonych w odległości do 3 km od miejsca zamieszkania dziecka. Miejsca muszą być zapewnione także dla wszystkich dzieci sześcioletnich urodzonych w pierwszej połowie roku, którym odroczono obowiązek szkolny.

Burmistrzowie dzielnic zaplanowali, że w roku szkolnym 2014/2015 około tysiąca sześciolatków pozostanie w przedszkolach. Oddziały przedszkolne będą tworzone w 153 szkołach podstawowych (obecnie są w 156), w których zaplanowano prawie 8,4 tys. miejsc. W klasach pierwszych wstępnie zaplanowano prawie 18 tys. miejsc dla sześcio- i siedmiolatków. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma