Nowy numer 24/2018 Archiwum

Abp Gądecki nowym przewodniczącym KEP

- Jego kadencja potrwa 5 lat - poinformował rzecznik KEP.

Abp Gądecki jest członkiem Rady Stałej KEP, przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa, członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, członkiem Rady Programowej KAI. Metropolita poznański jest także przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 r.

Urodził się 19 października 1949 r. w Strzelnie (woj. bydgoskie), święcenia kapłańskie przyjął 9 czerwca 1973 r. w Gnieźnie z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. Studiował biblistykę w Rzymie i Jerozolimie, w 1982 r. uzyskał doktorat z teologii biblijnej.

1 lutego 1992 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej, a 25 marca 1992 r. udzielił mu sakry biskupiej. Dziesięć lat później – 28 marca 2002 r. – został ustanowiony arcybiskupem metropolitą poznańskim. Jego dewizą biskupią są słowa „Czynem i prawdą”.

Metropolita poznański od 2006 roku przewodniczy Komisji ds. Duszpasterstwa Episkopatu Polski, która co roku opracowuje program duszpasterski dla Kościoła w Polsce.

Abp Gądecki jest zdania, że odpowiedzią na wyraźne przejawy sekularyzacji i ateizacji musi być głoszenie kerygmatu, czyli podstawowych prawd Ewangelii, zwłaszcza wśród osób dorosłych, małżeństw i całych rodzin. Podsumowując tegoroczne obrady Komisji, podkreślił, że program duszpasterski na 2014/2015 rok skoncentrowany zostanie przede wszystkim wokół tematyki nawrócenia. Będzie on istotnym elementem przygotowania się zarówno przez kapłanów, jak i wiernych świeckich do 1050. rocznicy chrztu Polski. Natomiast program duszpasterski na rok 2015/2016 będzie koncentrować się wokół hasła" "Nowe życie w Chrystusie".

Abp Gądecki zauważa też potrzebę powiązania ogólnopolskiego programu duszpasterskiego z duchowymi przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży. Szczególnej uwagi wymagają jednak konkretne przygotowania do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Metropolita poznański jest przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego tych obchodów. Jego zdaniem "fakt historyczny, jakim był chrzest Polski, skłania do dyskusji na temat kondycji współczesnego chrześcijaństwa". Ocenia też, że "po ponad tysiącu lat jego trwania w sercu Europy trzeba zauważyć, że są pewne symptomy kryzysu tożsamości katolicyzmu w Polsce".

« 1 2 3 »

Zobacz także

 • mamakatarzyna
  12.03.2014 19:00
  Proszę mi wybaczyć, ale śmieszy mnie ta demokracja w Kościele. Może dlatego, że jestem starej daty i wychowałam się w czasach, kiedy Kościołem polskim kierował Prymas Tysiąclecia? A może dlatego, że docierał do wiernych jeden wspólny głos Episkopatu, głos autorytetu.
  Znowu ktoś na mnie nakrzyczy za niepoprawne skojarzenia ;-), ale czy wyobraża sobie ktoś w pierwotnym Kościele głosowania?


 • katolik
  12.03.2014 21:24
  Heretyk na czele Kościoła w Polsce!
  Kto do kościoła chodzi sam sobie szkodzi. Traci czas, pieniądze i życie wieczne.
  Unikajcie „Kościoła” posoborowego jak ognia piekielnego!
  Czarno na białym.
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
  doceń 0
 • MS
  12.03.2014 22:27
  Dobrze że nie Depo.
 • NATRĘT
  12.03.2014 23:18
  Zaskakujące, że w całym tekście ani razu nie padło imię ks. Arcybiskupa. Wręcz jest to żenujące... Gdyby nie podpis zdjęcia, wujek google musiałby śpieszyć z pomocą... Pozdrawiam.
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma