Nowy numer 30/2021 Archiwum

Jesteśmy bezpieczniejsi

Polska świętuje 15. rocznicę wejścia do NATO. Z tej okazji w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza udział wziął prezydent Bronisław Komorowski.

– Myślę, że wielu z nas, gdy weszliśmy do NATO, pomyślało: jesteśmy bezpieczni. My, Polacy, dobrze znamy cenę wolności i pamiętamy, jak długo przyszło nam o nią walczyć – powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystości. Prezydent stwierdził, że trudno sobie wyobrazić lepszą gwarancję bezpieczeństwa dla naszego państwa, jak przynależność do Paktu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. Wspomniał o stałej modernizacji polskiej armii oraz patriotyzmie.

Podczas odprawy wart podniesiona została na maszt flaga Rzeczypospolitej Polskiej i NATO, odegrane zostały hymny Polski i NATO oraz nastąpiła uroczysta zmiana na posterunku honorowym. Wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli prezydent RP, minister Obrony Narodowej oraz delegacja korpusu dyplomatycznego, w której skład weszli m.in. attaché Szwecji oraz nuncjusz Watykanu.

Na zakończenie uroczystości odbyła się projekcja okolicznościowego filmu.

Polska weszła do NATO w 1999 roku. Dokładnie 12 marca o godz. 19 ówczesny Minister Spraw Zagranicznych RP, prof. Bronisław Geremek przekazał na ręce Sekretarz Stanu USA Madeline Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama