Mieszkańcy Warszawy złożyli 2204 projekty do budżetu partycypacyjnego! Najwięcej projektów wpłynęło na Mokotowie - aż 315. Na drugim miejscu jest Praga-Południe, na trzecim Wola, zaraz za nimi Ochota i Śródmieście.
- Liczba zgłoszonych projektów świadczy o tym, że warszawiacy bardzo zaangażowali się w proces decydowania o lokalnych wydatkach stolicy. Ponad 2 tys. projektów – to absolutny rekord wśród polskich miast. Dziękuję mieszkańcom Warszawy za ich aktywność - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
Do 5 maja potrwa weryfikacja złożonych projektów, m.in. pod względem finansowym i prawnym. Od 25 maja do 18 czerwca odbędą się prezentacje i dyskusje nad projektami. Mieszkańcy będą mogli poznać każdy projekt i przekonać się, na który z nich zagłosować, który jest dla nich najbardziej potrzebny i najciekawszy. Finałem będzie głosowanie, w efekcie którego zostaną wybrane projekty do realizacji w kolejnym roku budżetowym. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec.
W Warszawie mieszkańcy będą współdecydować o wydatkach z miejskiej kasy w ramach budżetów dzielnicowych na rok 2015. Łączna kwota środków przeznaczonych do dyspozycji mieszkańców od 0,5 do 1,1 proc. budżetu dzielnicy. Głównym założeniem budżetu partycypacyjnego jest edukacja mieszkańców na temat wydatkowania środków publicznych, a także bezpośrednia dyskusja nad kwestiami finansowymi.