Nowy numer 13/2024 Archiwum

Biskupi i internet

O wyzwaniach związanych z kulturą obrazu i spadkiem czytelnictwa rozmawiali biskupi na spotkaniu Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Padły też niepokojące słowa odnośnie do sytuacji redakcji katolickiej w TVP.

Na początku spotkania przewodniczący Rady, abp Wacław Depo poinformował o wizycie w Papieskiej Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu, jaka miała miejsce podczas wizyty ad limina apostolorum polskich biskupów w Rzymie. – Podkreśliliśmy, że ponad 80 proc. rynku medialnego w Polsce to media świeckie. W związku z tym katolickie środki przekazu szeroko pojęte: czasopisma, radio i telewizja stanowią stosunkowo niedużą część wszystkich polskich mediów – mówił metropolita częstochowski.

Abp Depo opowiadał, jak w czasie spotkania w Papieskiej Radzie kierujący nią abp Claudio Maria Celli zwrócił uwagę, że dzisiaj kultura obrazu do tego stopnia zdominowała współczesne społeczeństwa, że np. dramatycznie spada czytelnictwo. Rozwijają się natomiast sieci społecznościowe, jak Twitter czy Facebook.

Na każdą minutę przypada ok. 6 mln wejść na te strony z całego świata. W ciągu jednej minuty wkładanych jest też ok. 30 godzin nowych materiałów filmowych na portal Youtube, a kanał ten ma w tym czasie 1,3 mln odsłon. W tym samym czasie 2 mln użytkowników przeszukuje google, a 100 tys. osób wysyła swoje tweety. Wśród osób korzystających z internetu 82 proc. ma swój profil na Facebooku, 24 proc. na Twitterze.

Spośród krajów, gdzie najbardziej rozpowszechnione jest korzystanie z sieci społecznościowych, na pierwszym miejscu znajduje się Wielka Brytania – 52 proc., a następnie USA i Rosja – 50 proc., Czechy i Hiszpania – 49 proc. Polska znajduje się na 6. miejscu - 40 proc. naszych rodaków korzysta z sieci społecznościowych. Są to głównie ludzie w wieku 18–29 lat.

Podczas spotkania Rady padły niepokojące wieści dotyczące Polskiego Radia i TVP. Halina Ostas, zastępca kierownika Redakcji Polskiej Polskiego Radia dla Zagranicy, poinformowała, że władze publicznego radia w najbliższym czasie prawdopodobnie zlikwidują tę sekcję. Podkreśliła, że ważną misją redakcji jest nadawanie w soboty i niedziele Mszy św. i innych audycji katolickich. Czekają na nie szczególnie Polacy z Białorusi i na Ukrainie. Jej zdaniem, decyzja o likwidacji Redakcji Polskiej Radia dla Zagranicy będzie miała bardzo negatywny wpływ na zachowanie tożsamości narodowej i języka polskiego w środowiskach polskich i polonijnych, szczególnie za wschodnią granicą Polski.

O trudnej sytuacji Redakcji Programów Katolickich TVP poinformował zebranych ks. Mariusz Karwowski, przygotowujący program dla dzieci "Ziarno". Podkreślił, że programy religijne są w TVP przesuwane systematycznie na godziny o mniejszej oglądalności, co potem stanowi argument za ich likwidacją. Zlikwidowany został np. jedyny program dla młodzieży, co oznacza złamanie umowy TVP z KEP. Do tego, zdaniem ks. Karwowskiego, dochodzi też "eliminacja księży z wizji" i zastępowanie ich osobami niemającymi nic wspólnego z Kościołem.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy