Nowy numer 44/2020 Archiwum

Sprawdź, czy zdasz

Zanim powiesz „tak”, zrób przedmałżeński egzamin. O przygotowaniu do małżeństwa mówili uczestnicy konferencji naukowej, która 12 marca odbyła się na UKSW.

Nic nie dzieje się nagle. Szczęście małżeńskie jest efektem wysiłku, także kryzys jest skutkiem długotrwałego procesu – mówił ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski, kierownik Katedry Teologii Pastoralnej i Nauk Pomocniczych UKSW, gospodarz konferencji „Przygotowanie do małżeństwa na dziś i jutro”. Prelegent zwrócił uwagę na konieczność zadawania sobie w narzeczeństwie ważnych pytań, które w przyszłości pomogą uniknąć wielu nieporozumień, tj. czy jesteśmy dostatecznie dojrzali do małżeństwa, czy będziemy umieli dbać o piękno miłości i radości wspólnego życia, jak sobie poradzimy ze słabościami. Trzeba sobie odpowiedzieć, czy wiara będzie wypełniać całe nasze życie i nim kierować, czy jesteśmy gotowi kochać siebie jako rodziców naszych dzieci i czy umiemy kochać siebie na zawsze? Sesja pierwsza poświęcona była teoretycznemu wprowadzeniu do małżeństwa. Prelegenci mówili m.in. o wstrzemięźliwości w życiu małżeńskim, dbaniu o zdrowie prokreacyjne, przyczynach małżeńskich konfliktów, które najczęściej można znaleźć w grzechach głównych, o tym, jak wychowywać swoje dziecko na kreatywnego twórcę oraz o weekendowym programie przygotowania do małżeństwa. Cześć druga to propozycja doktorantów teologii pastoralnej dotycząca przygotowania do małżeństwa na podstawie słów przysięgi małżeńskiej.

– Chcemy o nauczaniu Kościoła na temat małżeństwa mówić współczesnym językiem – powiedział ks. Rafał Zieliński, współorganizator konferencji. Ostatnia części dotyczyła praktycznego przygotowania do małżeństwa, jakie odbywa się w parafiach i na szczeblu diecezjalnym. – To jest wciąż rzeczywistość do zagospodarowania przez parafie, dekanaty i diecezje. Rosnąca liczba rozwodów, singli, życie w konkubinacie to zjawiska, na które Kościół w swojej pracy duszpasterskiej chce odpowiedzieć – mówił duchowny. Ogólnopolska konferencja naukowa „Przygotowanie do małżeństwa na dziś i jutro” została zorganizowana przez doktorantów teologii pastoralnej Wydziału Teologicznego UKSW.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama