Nowy numer 44/2020 Archiwum

Poszukają powołań w internecie

Media a działalność powołaniowa - to jeden z tematów rozpoczynającej się w Konstancinie-Jeziornej ogólnopolskiej kongregacji odpowiedzialnych za powołania. Spotkaniu przewodniczy bp Marek Solarczyk, delegat Episkopatu ds. Powołań, znany też m.in. z zamiłowania do nowoczesnych technologii, autor słynnej "słitfoci” z sali obrad plenarnych KEP.

- Sześć lat temu, kiedy zaczynałem pracę w duszpasterstwie powołań - opowiada ks. Wojciech Świderski, pallotyn - jeszcze zdarzało się, że przychodziły pojedyncze listy od zainteresowanych. Rok później zostały wyparte przez maile i komunikatory internetowe. Pojawiło się Gadu-gadu i młodzi kontaktowali się ze mną w ten sposób a obecnie już przez Facebooka. - Już nawet nie piszą maili! - podkreśla. Choć jak przyznał, czasem wysyłają je "kontrolnie”, by nawiązać kontakt lub zapytać o coś np. czy pallotyni przyjmują kandydatów po trzydziestce.

- Dzisiaj młodzież chce mieć bardzo szybko informację i najlepiej anonimowo - zauważa ks. Mariusz Leszko z pallotyńskiego duszpasterstwa powołań. - Już nie wystarczy im sam artykuł na stronie internetowej, chętniej oglądają filmiki, zdjęcia. Skoro chcemy być blisko ludzi młodych, to musimy być w tych miejscach, gdzie oni są obecni, czyli w internecie - podkreśla duchowny.

Pallotyni przyznają, że choć dopiero teraz rozmawia się na forum ogólnopolskim o korzystaniu z multimediów w działalności powołaniowej, to jednak poszczególne zgromadzenia zakonne już od dawna korzystają z potencjału nowoczesnych technologii w duszpasterstwie powołaniowym.

- Nasze zgromadzenie prowadzi telewizję w internecie Pallotti.tv, są różne radia np. nowohuckie.pl o charakterze ewangelizacyjnym i wiele innych inicjatyw - wymienia ks. Świderski SAC. Z kolei jego współbrat, ks. Leszko wspomniał, że dużym zainteresowaniem młodzieży cieszą się co roku warsztaty medialne organizowane pod koniec wakacji w pallotyńskim seminarium duchownym w Ołtarzewie.

- Te inicjatywy są owocne, bo przez kontakt z młodymi wiemy czym oni żyją, a oni mają okazję być bliżej Kościoła - podkreśla ks. Leszko. Sam żartuje, że pracuje "w dziale promocji i reklamy” swojego zgromadzenia.

Takie spotkania jak kongregacja odpowiedzialnych za powołania, gdzie jesteśmy razem: biskup, księża z różnych diecezji, siostry zakonne i zakonnicy to dobra okazja do szukania wspólnych dróg: jak dotrzeć do młodego człowieka, jak zachwycić go Chrystusem - podkreślają pallotyni. Ich zdaniem, media to narzędzie jeszcze nie w pełni wykorzystane przez Kościół. W tej dziedzinie można zrobić jeszcze więcej - uważają księża z duszpasterstwa powołaniowego.

Rozpoczynająca się dziś ogólnopolska kongregacja odpowiedzialnych za powołania potrwa do niedzieli 16 marca w Konstancinie-Jeziornej. W tym roku odbywa się pod hasłem "Powołania - świadectwo Prawdy”. W programie zaplanowano m.in. blok tematyczny "Media a działalność powołaniowa” oraz prezentacje inicjatyw powołaniowych w dziedzinie mediów. Uczestnicy spotkania zapoznają się m.in. z salezjanietv.pl.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama