Nowy numer 43/2020 Archiwum

Świadkowie z Majdanu

O tragicznych wydarzeniach z Kijowa na UW opowiadali polscy dziennikarze, którzy widzieli je na własne oczy. W dyskusji wziął udział fotoreporter GN Jakub Szymczuk.

Spotkanie „Euromajdan – byłem tam” odbyło się w czwartek  w auli starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Zorganizowało je Niezależne Zrzeszenie Studentów UW. Oprócz Jakub Szymczuka z „Gościa Niedzielnego” wzięli w nim udział David Wildstein  z „Gazety Polskiej Codziennie”, współpracownik „Rzeczpospolitej” Tomasz Piechal oraz Jan Pawlicki z „Telewizji Republika”.

Moderatorem spotkania był dr Konrad Zasztowt z UW, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Nasi goście byli w samym centrum wydarzeń, to daje niesamowitą możliwość zajrzenia za kulisy – mówią organizatorzy spotkania. Wskazują, że rewolucja na Ukrainie to fascynujące zjawisko nie tylko z punktu widzenia politologicznego, ale przede wszystkim z czysto ludzkiego.

"Tego nie oddawały żadne przekazy medialne w Polsce. Atmosfera rewolucyjna, czuć ducha walki. Niedługo wszystko może pęknąć " - relacjonował początkową atmosferę Majdanu, Kuba Szymczuk. Jego fotoreporterskie oko wychwytywało zróżnicowane obrazy na kijowskim Placu Niepodległości.

"Pianino obleczone w ukraińską flagę, przy nim piękna, młoda Ukrainka o blond włosach i gra pieśni ukraińskie, a ich dźwięki roznoszą się po spalonych przedpolach barykady. Albo ci wspierający się ludzie - przynoszą demonstrantom kanapki, baniaki z herbatą, pomagają".

Potem było już gorzej. Pojawiła się śmierć. "Strzelają do nas snajperzy. Przed chwilą obok mnie padł martwy człowiek, strzał przebił mu kask. Na własne oczy widziałem jak snajper zastrzelił 6 osób".

Fotoreporter GN wyraźnie zaznacza, że polityczne oceny zostawia fachowcom, a sam relacjonuję jedynie to, co widział i słyszał. - „A Majdan w czasie ostatnich wydarzeń obserwowałem bardzo dokładnie... w dzień i w nocy, dlatego czuję się w obowiązku to opisywać. Może komuś to się przyda" - pisał w jednym z komentarzy.

Jakub Szymczuk (1985), fotoreporter „Gościa Niedzielnego”, laureat nagród w konkursach BZ WBK Press Foto, Laureat pierwszej nagrody Grand Press Photo w kategorii Życie Codzienne za fotoreportaż. Wielokrotny laureat nagród na BZ WBK Press Foto.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama