Nowy numer 24/2021 Archiwum

Bo życie jest święte

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego w parafii św. Szczepana na Mokotowie ok. 150 osób uroczyście przystąpiło do duchowej adopcji dziecka poczętego.

- Zwiastowanie Pańskie to życie. Jezus mieszkał pod sercem Maryi i narodził się w rodzinie, a rodzina to przyszłość. To motor świata i historii – mówił podczas wieczornej Mszy św. o. Grzegorz Nogal SJ, proboszcz parafii. Przypomniał, że rodzina opiera się na małżeństwie, które jest deklaracją woli na zawsze.

- Poświęcenia i kryzysy w sakramentalnym związku dwojga ludzi to etapy, dzięki którym można wzrastać w dobroci i pięknie, choć czasami nie jest to łatwe. Ale ci, którzy się kochają, dają siebie bez zastrzeżeń ufając Opatrzności. Świętość zakłada oddawanie się drugiemu każdego dnia. Młodzi mogą się jej uczyć od rodziców i dziadków – zachęcał kapłan. Przypomniał apel papieża skierowany do rodziców, by bawili się ze swoimi dziećmi i w ten sposób „tracili” z nimi czas.

- Rodziny chrześcijańskie poznaje się po wierności, cierpliwości, szacunku dla starszych i otwartości na życie – wyjaśniał o. Nogal. W homilii nawiązał też do obchodzonego 25 marca Dnia Świętości Życia. - Życie ludzkie jest święte, bo jest darem Boga. Bo człowiek został stworzony na wzór Boga. Bo uświęcił je Jezus na Krzyżu. Bo przelał za nie swoją Krew. Bo nie będzie miało kresu w Bożym Królestwie – przekonywał. Zapraszał do włączenia się w dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego. - Otoczenie troską życia to  jest nasza wspólna sprawa. Przez tę szlachetną inicjatywę każdy z nas może przeżyć swoje duchowe macierzyństwo czy ojcostwo – zachęcał.

Bo życie jest święte   Agnieszka Kurek-Zajączkowska /GN Apel nie przeszedł bez echa, bo po Mszy św. osoby w różnym wieku, zarówno kobiety jak i mężczyźni podeszli bliżej ołtarza, by złożyć imienne przyrzeczenia 9-miesięcznej modlitwy za dzieci w łonie matki zagrożone zagładą.

Duchowa adopcja dziecka poczętego jest wypełnieniem Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego z 1956 r. Może być podjęta w dowolnym czasie, również prywatnie w domu, ale zwyczajowo w uroczystej formule zapoczątkowuje się ja w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Polega na odmawianiu codziennie jednej dziesiątki różańca oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. W jej ramach można też dobrowolnie dołączyć wybrane przez siebie postanowienie.

Duchową adopcję dziecka poczętego zainicjowała Błękitna Armia Matki Bożej Fatimskiej. Informacje na jej temat przeniknęły do Polski za pośrednictwem artykułu dr. Pawła Milcarka, zamieszczonego w „Rycerzu Niepokalanej” ze stycznia 1987 roku. Pierwszej duchowej adopcji dokonano 2 lutego 1987 roku. W Polsce inicjatywa zakiełkowała w kościele pw. Ducha Świętego w Warszawie przy ul. Długiej. Tam też w każdy drugi poniedziałek miesiąca odbywają się spotkania rodziny duchowej adopcji rozpoczynające się Mszą świętą o godz. 17. Najbliższym terminem, kiedy uroczyście będzie można się jej podjąć u oo. paulinów na Starówce jest wspomnienie Matki Bożej Dobrej Rady przypadające 26 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama