Nowy numer 44/2020 Archiwum

On, ona od poczęcia

Antygenderowe hasło „On, ona od poczęcia” towarzyszyć będzie 9. Marszowi Świętości Życia, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 30 marca. Podczas marszu osoby niepełnosprawne będą niosły przepisaną ręcznie na płótnie homilię Jana Pawła II, wygłoszoną w 1997 roku w Kaliszu.

Osoby z Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych, będą nieśli ręcznie przepisane na płótnie słowa homilii, którą błogosławiony Jan Paweł II wygłosił w 1997 r. w Kaliszu. Płótno ma 30 metrów długości i niemal 2 metry szerokości, każda z liter ma wielkość niemal 10 centymetrów. „Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości” – to motto homilii papieskiej przepisanej na płótnie.

- Papież nie krył bólu, że musi te słowa powiedzieć we własnej Ojczyźnie – mówi jeden z organizatorów marszu, ks. Dominik Koperski, dyrektor Wydziału Rodzin Archidiecezji Warszawskiej. – Chcemy przypomnieć nauczanie papieża i jego wezwanie, byśmy byli solidarni z życiem – dodał ks. Koperski. Jan Paweł II wygłosił te słowa w Kaliszu, podczas szóstej pielgrzymki papieskiej do Polski. Homilia w całości dotyczyła świętości życia i jego ochrony od chwili poczęcia.

Sam marsz wyruszy ok. godz. 13.30 z Placu Zamkowego do Bazyliki Św. Krzyża. Ale już wcześniej, o godz. 12.30, w katedrach obu warszawskich diecezji (św. Jana na Starym Mieście oraz św. Floriana na Pradze) odprawione zostaną Msze Święte. Eucharystię w Archikatedrze św. Jana odprawi Metropolita Warszawski Kard. Kazimierz Nycz, natomiast Mszę Świętą w Katedrze św. Floriana odprawi Abp Henryk Hoser. Sformowane po nich pochody ze stołecznych katedr dojdą do Placu Zamkowego, tam połączą się i Traktem Królewskim podążą do Bazyliki św. Krzyża.

Ok. godz. 13 pod Kolumną Zygmunta odbędzie się akcja "Pielucha dla malucha"  - zbiórka pieluch, mleka i środków pielęgnacji niemowląt dla Domu Samotnej Matki w Chyliczkach.

Do obchodzenia Dnia Świętości Życia wezwał papież Jan Paweł II. W encyklice Evangelium vitae napisał: „Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”. W Polsce Dzień Świętości Życia został  ustanowiony w 1998 i jest obchodzony zawsze 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Marsz Świętości Życia odbywa się w niedzielę przypadającą po tej uroczystości.

Po Marszu, o godz. 14.30 odbędzie się koncert Joszko Brody z zespołem "Dzieci z Brodą" w bazylice Św. Krzyża.

Organizatorami obchodów są: Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-praskiej oraz Zakon Rycerzy JPII.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama