Co w Warszawie na kanonizację?

- Nie możemy zostać na poziomie wadowickich kremówek - apelował kard. Kazimierz Nycz podczas spotkania z przedstawicielami mediów.

- Nie możemy zrozumieć papieża, jeśli nie dostrzeżemy, że był on intelektualistą i myślicielem, papież nie jest do zrozumienia, jeśli nie popatrzymy na niego jak  na człowieka sztuki, artystę, który miał tę swoją wrażliwość poety i aktora. Jego pontyfikat nie jest do zrozumienia, jeśli nie spojrzymy na niego przez pryzmat jego mistycyzmu, który był widoczny od samego początku - mówił kard. Nycz.

Metropolita warszawski wymienił także inne elementy działalności błogosławionego papieża, warte przypomnienia przy okazji kanonizacji.- To był  pierwszy człowiek, który po soborze dostrzegł w Polsce pilną potrzebę przywrócenia współpracy laikatu i duchowieństwa, zresztą wszystko, co robił w Kościele stawiane było na soborowych fundamentach - mówił zwracając uwagę także na wielkie zasługi dla całego świata, a w szczególności Europy środkowej.

Obecny na konferencji prasowej Norbert Szczepański dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II zaprezentował kalendarium wydarzeń, które będą miały miejsce w stolicy. przygotowanie do kanonizacji rozpocznie wieczorne czuwanie na pl. Piłsudskiego w 9. rocznicę śmierci JPII. 25 kwietnia także na pl. Piłsudskiego odbędzie się koncert "Nie lękajcie się iść pod prąd", w przededniu kanonizacji - wieczorne czuwanie "Do Źródła". - W dniu kanonizacji będziemy towarzyszyć warszawiakom na pl. Piłsudskiego w przeżywaniu transmisji Mszy św. z Watykanu, bo w tym czasie trzeba być razem - mówił dyrektor CMJPII. Tego samego dnia wieczorem w archikatedrze warszawskiej odbędzie się dziękczynny koncert "Źródło”.

Instytucja przygotowała także szereg ciekawych projektów m.in. "Strefa JP II” - namiot spotkań, debat i działań kulturalnych, który stanie przy kościele św. Anny,  "26 dni z Janem Pawłem II” - zestaw krótkich zadań umożliwiający życie rytmem ojca świętego, instalacja "Papieska Warszawa", "WikiJPII” - portal wiedzy o Janie Pawle II, sympozjum socjologiczne o wpływie nauczania Jana Pawła II, grę miejską "Do źródeł” i planszową "Ta Ziemia” oraz aplikację na smartfony i tablety z cytatami z ojca świętego. Uruchomiona zostanie także blogosfera - przestrzeń wymiany myśli i dialogu na temat kanonizacji i pontyfikatu Jana Pawła II.

Do wspólnego przezywania kanonizacji zaprasza także Świątynia Opatrzności Bożej. O godz. 9 zostanie odprawiona Msza św., po której będzie można uczestniczyć w transmisji kanonizacyjnych uroczystości z Watykanu. Po niej rozpocznie się festiwal papieskich filmów i uruchomiona zostanie strefa zabaw dla dzieci, której główną atrakcją będzie rodzinna gra "Wszyscy jedziemy do Rzymu”. O godz. 13 Mszę św. w Panteonie Wielkich Polaków odprawi bp Józef Górzyński.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..